Son Dakika
Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı

Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı?

Cimrilik Boşanma Nedeni Sayılır Mı?
3 votes, 4.33 avg. rating (85% score)

Evlilik birliğini temelden sarsacak tutum ve davranışlar, ortak yaşam kurulmasını engellemektedir. Bu durumlardan birisi de eşin cimri olması olabilir. Eşin cimriliği nedeniyle boşanma 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma kapsamında değerlendirilir. Kanunun 166. Maddesi ortak yaşamın kurulmasının imkansız olduğu durumlarda boşanma davası açılabileceğine hükmetmektedir.

 

Cimrilik Boşanma Nedeni Nasıl Sayılır?

Cimrilik davranışı evlilik birliğinin temelden sarsılmasına neden olabilmektedir. Eşin kimi ihtiyaçları karşılayabilecek güce sahip olması fakat bu gücü kullanmaktan kaçınması evlilik içerisinde süreklilik arz etmesi ile birlikte taraflar arasında anlaşmazlık ve tartışmalar yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda boşanma davası açılabilmesi için öne sürülmesi gereken hukuki sebep Türk Medeni Kanunu’nun 166. maddesi uyarınca evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma olmalıdır.

 

 

Eşin Cimri Olması Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası açacak bireylerin bu süreçte davayı açmaları gereken yer son altı ay içerisinde birlikte ikamet edilen bölgedeki Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemelerinin bulunmadığı yerde cimrilik boşanma nedeni ile açılması gereken boşanma davası için görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Eşler altı aydan daha uzun bir süre farklı yerlerde ikamet ediyorsa bu kez boşanma davası davalının bulunduğu yer mahkemesinde açılır.

 

Eşin Cimri Olması – Boşanma Davası Süreci

Boşanam davası açmak kadar bu süreci doğru şekilde yürütmek de önemli bir olgudur. Boşanma davalarında sıklıkla taraflar hak kaybı ile karşılaşırlar. Çocuğun velayeti, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda bireylerin yaşayacağı hak kayıpları sürecin doğru yürütülmemesinden kaynaklanır. Bireyler açısından boşanma davası süreci içerisinde yasal hakların bilinmesi ve korunması için hukuki bilgiye ihtiyaç vardır. O nedenle cimrilik boşanma nedeni ile açılacak boşanma davalarında bireylerin uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkillerinin yasal haklarını korumanın yanı sıra boşanma davasının istenilen şekilde ve en kısa sürede sonuçlanması adına da hizmet vermektedir. Boşanma davası sürecinin doğru yürütülmemesi dava sonunda hak kaybı ile karşılaşılmasına neden olmakla birlikte boşanma kararı alınması için de önemlidir. Bilinmesi gerekir ki boşanma davasının hukuki temele oturtulamaması boşanma davasının reddine neden olacaktır. Bu da bireylerin 3 yıl içerisinde aynı hukuki gerekçe ile boşanma davası açabilmelerini engellemektedir.
Cimrilik Boşanma Nedeni İle Açılacak Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davalarında süreyi belirleyen kimi unsurlar vardır. Boşanma davası türü, boşanma avukatı tutulması, öne sürülecek hukuki boşanma sebebi gibi unsurlar boşanma davası süresini belirler. Eşlerin boşanmanın hukuki sonuçları üzerinde uzlaşı sağlamaları sonucunda anlaşmalı boşanma davası açılarak tek celsede boşanmak mümkünken eşlerin boşanmanın sonuçları üzerinde uzlaşamamaları durumunda dava 10 ay ile 3 yıl arasında sürebilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top