Son Dakika
Çekişmeli Boşanmada Yasal Haklar Nelerdir?

Çekişmeli Boşanmada Yasal Haklar Nelerdir?

Çekişmeli Boşanmada Yasal Haklar Nelerdir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma sürecinde eşlerin boşanmaya ilişkin konularda uzlaşma içerisinde olmaması durumunda açılacak olan boşanma davası “çekişmeli boşanma” olarak adlandırılır. Çekişmeli boşanmada yasal haklar nelerdir ve yasal hakların nasıl korunacağı bu süreçte en fazla merak edilen konular arasındadır.

 Çekişmeli Boşanmada Yasal Haklar Nelerdir

Çekişmeli boşanma davası içerisinde eşler çocuğun velayetinin kimde olacağı, nafaka talep edilip edilmeyeceği, boşanmayı getiren olayları içerisinde kusurlu olan taraftan maddi veya manevi tazminat alınıp alınamayacağı ya da evlilik içerisinde edinilen malların nasıl bölüşüleceği gibi konularda yasal haklarını korumak istemektedirler. Bilinmesi gereken boşanma davası zor ve karmaşık bir süreçtir ve bu süreç sonunda bireyler sıklıkla yasal haklarında kayıp yaşayabilmektedir. O nedenle çekişmeli boşanma davasında yasal haklar nelerdir diye merak eden kişilerin yukarıda sayılan konular ile ilgili olarak yasal hakları bulunmakta ve bunu etkili bir şekilde savunmak durumundadırlar.

 

Peki çekişmeli boşanmada yasal haklar nasıl savunulur?

Çekişmeli boşanma davası açan bireyler açısından hukuki sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi ve gerekli prosedürlerin etkin bir şekilde işletilmesi son derece önemlidir. Çekişmeli boşanma sürecinde uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınması önerilir. Bireyler maddi açıdan boşanma avukatı tutamayacak olmaları durumunda bulunulan şehirdeki barolardan adli yardım talep edebilirler. Adli yardım talep edilebilmesi için bireylerin hiçbir gelirinin olmaması gerekir. Boşanma avukatı tutmak istiyorum diyen kişiler açısından ise yasal hakların doğru bir şekilde korunabilmesi için tutulacak olan boşanma avukatı deneyimi ve avukatın boşanma davalarında uzmanlaşmış olmasına dikkat edilmelidir.

 

Çekişmeli boşanmada yasal haklar velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konular olabildiği gibi boşanma sürecinde koruma talebi, evden uzaklaştırma, tedbir nafakası talep etme… gibi haklar da mevcuttur. O nedenle yasal hakların tümünün korunabilmesi için bireylerin bu süreçte boşanma avukatı tutarak hukuki destek almaları önerilir.

 

Çekişmeli boşanmada yasal hakların korunması adına boşanma avukatı tutulması zorunlu değildir. Bireyler çekişmeli boşanma davasını kendileri de yürütebilirler. Lakin yasal hakların korunabilmesi adına hukuki bilgi ve deneyim önemli bir yere sahiptir ve bireylerin her ne kadar boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa bile boşanma avukatı ile çekişmeli boşanma süreçlerini yürütmeleri onlara mutlak fayda sağlar.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top