Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Hangi Durumlarda Olur?

Çekişmeli Boşanma Hangi Durumlarda Olur?

Çekişmeli Boşanma Hangi Durumlarda Olur?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma kaba tabiri ile eşlerin evlilik birliğini sürdürmek istememeleri nedeniyle ayrılmaları anlamına gelmektedir. Eşlerin evlilik birliğini sürdürmek istememeleri durumunda ayrılmaları yasal çerçeve içerisinde yapılmak durumundadır. Ayrılığın yasal olarak dava açılması ve karara bağlanması neticesinde boşanma işlemi gerçekleşmiş olmaktadır. Boşanma davası açmak isteyen eşlerin boşanma ile ilgili her konuda anlaşmaları durumunda açılacak olan dava anlaşmalı boşanma davasıdır. Eşlerin herhangi bir konu üzerinde uzlaşma sağlayamaması durumunda ise açılacak olan boşanma davası şekil ve usul yönünden çekişmeli boşanma olarak adlandırılır.

Çekişmeli Boşanma Hangi Durumlarda Olur?

Boşanmayı ilgilendiren konular nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi konular olmaktadır. Bu konuların herhangi birisinde eşlerin uzlaşma içerisinde olmaması durumunda açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak görülecektir.

Boşanmayı ilgilendiren konular oldukça karmaşık bir yapıya sahi olmaktadır. Örneğin eşlerin velayet konusunda anlaşmaya varmaları tek başına yeterli olmamaktadır. Hakim çocuğun velayeti konusunda çocuğun menfaatini gözeterek kararını vermektedir. Hakim velayet konusunda eşlerin anlaşması ile velayeti anlaşılan ebeveyne vermiş olsa bile, velayeti alamayan ebeveynin çocuğu hangi zaman dilimlerinde ve hangi sıklıkla görebileceği de önemli bir konudur. Bakıldığında boşanmayı ilgilendiren her konu kendi içerisinde farklı durumları da içerebilmektedir. Bu da boşanma davasının zor bir süreci ifade ettiği anlamını taşımaktadır.

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen bireyler boşanma avukatı tutmaları durumunda boşanma neticesinde olası bir hak kaybının da önüne geçmiş olmaktadırlar. Boşanma avukatı bireylerin çekişmeli boşanma sürecinden en kısa süre içerisinde kurtulmaları ve çekişmeli boşanma davasının birey lehine neticelenmesini amaçlamaktadır.

Çekişmeli boşanma, anlaşmalı boşanma ile kıyaslandığında daha fazla süre neticesinde karara bağlanmaktadır. Boşanma süreci her durumda zor bir süreçtir. Eşler boşanma sürecinde hem maddi hem de psikolojik olarak yıpranmaktadırlar. Eşlerin yanında çocuklar da bu süreçte psikolojik olarak yıpranmaktadır. Çekişmeli boşanma davasının en kıs süre içerisinde neticelenmesi eşleri ve çocukları bu bağlamda rahatlatabilmektedir.

Çekişmeli boşanma hangi durumlarda olur sorusunun genel olarak yanıtı eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olmadığı her durumda boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak görülmektedir. Çekişmeli boşanma davası içerisinde eşler hem kendi hem de çocukların menfaatini korumak istemektedirler. Bu nedenle çekişmeli boşanma davasında boşanma avukatı tutulması durumunda bireyler mutlak fayda sağlayacaklardır.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top