Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Hakkında

Çekişmeli Boşanma Hakkında

Çekişmeli Boşanma Hakkında
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Aile kurmak için bir araya gelen eşlerin belli bir paydada birleşmeleri, evlilik kurumunun ilelebet sürmesi için önemlidir. Küfüv dediğimiz deklik konusu da, evliliklerin daha sağlıklı gerçekleşmesi için dikkate dilecek hususları içerir. Bu tür kurallar, insanların fıtratına paralel bir şekilde konulduğundan, uygulanması halinde evlenmek için bir araya gelen eşlerin daha mutlu ve mesut hayatı yaşamaları sağlanmaktadır. Aile kurmak zordur. Cemiyetin en küçük yapı taşı olan ailenin dağılması ise, çok kolay bir şekilde gerçekleşiyorsa, bu sonuçları yaralayıcı etkileri, cemiyet olarak fark etmemize neden olmaktadır. Ancak yinede evlilik ahdinden sonra bazı sebeplerden dolayı beraber yaşamın mümkün olmadığının anlaşıldığı anlar yaşanmaktadır. Kavga, gürültü, mutsuzluk, ihlaller, bunların sonucu aldatmalar, beraber yaşamanın mümkün olmadığını teyit etmeye yetmektedir. Eşlerin bu duruma gelmeleri halinde 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesi, boşanmanın sebepleri tart etmiştir.

Çekişmeli Boşanma Hakkında

Özel ve genel olarak sınıflandırılan bu boşanma sebepleri, zina, eşlerden birini canına kast, haysiyetsiz hayat sürme, darp, onur kırıcı davranışlar gibi nedenler özel olarak nitelendirilir. Şiddetli geçimsizlik ise genel bir boşanma sebebi olarak belirlenmiştir. Hakimin şiddetli geçimsizlik konusunda takdir hakkı diğerlerine göre çok fazladır. Bu da boşanmak isteyen eşlerin sağlam delilerle mahkemeye başvurmamaları halinde, boşanma davasından olumsuz kararın çıkmasına sebep olacaktır. Gerekçeli kararın boşanmama şeklinde belirlenmesi, eşlerin 3 sene boşanma davası açamayacakları anlamına gelmektedir. Bu süre içerisinde eşlerin birlikte olmasının imkansız olduğu anlaşılırsa, taraflardan birisi boşanma davası açabilir.

Çekişmeli boşanma taraflardan birinin boşanmak istememesi veya nafaka, tazminat, vekalet gibi durumlarda yaşanan anlaşmazlıklar neticesinde karşımıza çıkar. Eşin yüksek derecede kusurlu olması boşanma davası açmasına engel teşkil etmemektedir. Ama tazminat veya vekalet gibi fer’i kapsayan hallerde bazı sıkıntılar yaşamasına sebep olmaktadır. Eğer karşı taraf boşanmadan dolayı maddi ve menevi bir takım zararlar görecekse, kusurlu olan taraftan tazminat alabilmektedir. Ancak buradaki şart, tazminat hakkı olan kimsenin kusursuz veya az kusurlu olmasını getirir.

Boşanma davası ikamet edilen bölge mahkemelerinde görülmektedir. Başka bir bölgenin mahkemesinde davanın görülme şansı yoktur. Tarafların boşanma davası açmadan önce avukata danışmaları, gerekli protokollerin kuralına göre gerçekleşmesi açısından önemlidir. İstanbul boşanma avukatı olarak, başvurulan boşanma davaları süreçlerinde titizlikle davranılması, sonucun istenilen şekilde gerçekleşmesini temin için gereklidir. Eğer sonuç istenilen şekilde varit olmazsa, eşlerin 3 sene içerisinde boşanma davası açamayacakları kurala bağlanmıştır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top