Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davasının Reddi

Çekişmeli Boşanma Davasının Reddi

Çekişmeli Boşanma Davasının Reddi
3 votes, 3.00 avg. rating (65% score)

Ailevi düzenin temellerinin sarsılmaması adına kanunlarda ve bakanlık nezdinde aile koruma altına alınmıştır. Bunun sebebi ailenin cemiyetin en temel yapı taşı olmasıdır. Bu önemli kurumun hassas bir yer teşkil etmesi, kurma dair kanunlarında titizlikle uygulanmasını gerekli kılmıştır. Her ne kadar aileyi koruyucu ve teşvik edici kanun ve düzenlemeler hazırlanmış olsa da, hayatın diğer bir gerçeği durumunda olan ailenin yıkılması, kanunlarca düzenleme altına alınmıştır. Boşanma davası belli sebeplere isnat ettirilerek ancak açılabileceği gibi tahdidi hükümler, bu kurumun dağılmasını ağırdan alacak ve haklı sebeplere dayandıracak niteliklere sahiptir.

Çekişmeli Boşanma Davasının Reddi

Boşanma davası nedenlerini 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 161. Maddesinde tart etmiştir. İlgili maddede yer alan hükümler özel ve genel olarak kısımlandırılmıştır. Maddede yer alan hükümlerden özel bir takım sebepler, akıl kaybı, zina, haysiyetsiz yaşam gibi aileyi duygusal olarak bitiren ve resmi olarak da bu bağın sonlandırılmasını gerekli kılan önemli sebeplerdir. Bu sebeplerden açılacak olan boşanma davası olumlu sonuç verebilmektedir. Ancak genel hükümlerinde sayıldığı maddede “aile birliğinin temelden sarsılması” söylemine dayanılarak açılan davaların sonuçsuz kalması, yani ret ile sonuçlanması mümkündür. Çünkü hakimin burada takdir kullanma yetkisi çoktur. Genel bir sebep olduğundan da ucu açık bir davanın sürmesine sebep olabilir. Boşanacak eşlere dava açmadan önce boşanma avukatı danışmanlığı, bu gibi neticelerle karşılaşılmaması için tavsiye edilmektedir.

Boşanma davasının reddi hakim tarafından verildikten sonra 3 yıl eşlerin boşanma davası açma hakları yoktur. Çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanamamasının nedeni eşlerden birisinin boşanmak istememesi olabilmektedir. Eşlerin kısa sürede boşanmalarını sağlayacak olan anlaşmalı boşanmanın gerçekleştirilmesi, boşanmanın saygı ve sevgi içerisinde olmasını sağlayan en iyi yoldur. Ancak eşlerin boşanmanın feri esaslarında anlaşamamaları boşanma davasının reddi ile sonuçlanabilmektedir. Eşlerin boşanma davası olumsuz sonuçlandıktan sonra 3 yıl içerisinde boşanma davası açma hakları olmadığını söyledik ancak, eşler bu süre zarfı içersinde tekrardan aile kurmayı sağlayamadılarsa, eşlerden birisi tekrardan boşanma davası açma hakkına kavuşur.

Boşanma davası neden reddedilir?

Boşanma davasını açan taraf, neden boşanmak istediğini ispat ile mükelleftir. Aile kurumunu ortadan kaldırmanın olumsuz olarak nitelendirildiği yasalar, bu kurumu sahici delillere isnat ettirerek ancak dağılmasını söz konusu kılmıştır. Bu nedenle boşanma davasının açılmasından sonra ispat delilleri hakime sunulmalıdır. Resim, konuşma kayıtları, mesajlar gibi.

Hakkında admin

6 yorum

 1. selamlar ben 2010 yılında çekişmeli boşanma davası açtım fakat 3 yıl süren davamı hakim reddetti yargıtayda bu kararı onadı. 3 yıla kadar hiç birşey yapamayacağımı biliyorum ( varsa açıklarsanız sevinirim) üç yılın sonunda açacağım davada hemen boşanırmıyım saygılar

  • İyi Akşamlar Fatih Bey,
   Eşler boşanma davasının reddini takiben “aynı gerekçe” ile 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açamamaktadır. Boşanma nedeni olarak farklı bir gerekçe göstermeniz durumunda tekrar boşanma davası açabilirsiniz. İsterseniz iletisim sayfasından uzman boşanma avukatlarımız ile irtibata geçerek daha ayrıntılı yardım alabilirsiniz.

  • Fatih Bey iyi günler,

   Boşanma davalarının reddi gibi bir durumda hukuken aynı nedenle tekrar 3 yıl içerisinde dava açamazsınız. Fakat farklı bir boşanma nedeni ile tekrar istediğiniz zaman boşanma davası açmanız mümkündür.

 2. Eşim bana çekişmeli boşanma davası açtı 3 yıl önceden aynı davayı açmış ama ven eşimden boşanmak istemiyorum eşinle görüşüyorum ama ailelerden dolayı bir araya gelemiyoruz eşimin davasını nasıl düşürebilirim

  • İyi günler Devrim Bey,
   Yaşadığınız durum ile ilgili daha sağlıklı bilgi almanız açısından iletişim sayfasına tıklayarak, uzman boşanma avukatlarımıza sorularınızı yöneltebilirsiniz.

 3. Eşimin akrabaları ve eşim 2013 temmuz ayında oglum dogduktan 2 gün sonra eşime ters ilişki yaptigimi ve sakat kaldigini yuruyemedigini iddia ederek akrabalari tarafindan tehdit edildim ve bu tehditler yuzunden kactim esimin annesi boşanma davasi acmis ve esime zorla ters iliski yaptigim icin uzaklastirma cikarmis savcilik ifademi aldi ve kovusturmaya yer olmadigina karar verdi esim 2013 aralik ayinda acilan bosanma davasindan beri beni ailesinden gizli arayarak yazili ve sesli olarak bosanma davasini kendisinin acmadigini seni iceri attirmak icin ters iliski iftirasi atildigini uzaklastirmayi kendisinin haberi olmadan avukatinin cikardigini ailesinin yuvamizi yiktigini itiraf eden yazili mesajlar sesli kayitlar var bosanmak istemedigini soyledigi yazili ve sesli kayitlar var ben bosanmak istemiyorum bu kayitlari hakime verdik bilirkisi incelemesine gonderildi kasimda 5. Durusmamiz olacak sizce hakim bu kayitlari dikkate alirmi bosarmi bosamazmi bizi ben bosanmak istemiyorum siizn goruslerinizi duymak istedim sizce davanin seyri ne olur

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top