Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açarım?

Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açarım?

Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açarım?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Çekişmeli boşanma kavramı eşlerin boşanma süreci içerisinde boşanmayı ilgilendiren nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi hususlarda hemfikir olamamaları nedeniyle açılan boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davalarına nazaran daha uzun ve daha meşakkatli bir boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma davasını nasıl açarım diye merak eden kişiler açısından çekişmeli boşanma davasının açılacağı yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir.

Bireyler çekişmeli boşanma davası açmak için boşanma gerekçelerini de içeren bir boşanma dilekçesi hazırlamalıdırlar. Boşanma dilekçesi önemli bir aşamadır ve bireylerin boşanma dilekçesini titizlikle hazırlamaları ve boşanmayı getiren olayları etkili bir şekilde anlatmaları gerekir.

Çekişmeli Boşanma Davasını Nasıl Açarım?

Kimi zaman bireylerin çekişmeli boşanma davası için gerekli olan dilekçeyi adliye etraflarında bulunan arzuhalciler aracılığı ile hazırlattıkları görülmektedir. Fakat bilinmelidir ki her evliliğin kendi iç dinamikleri bulunduğu düşünülürse her boşanmanın da kendi iç dinamikleri vardır ve gelişi güzel, kalıp halinde hazırlanmış boşanma dilekçeleri boşanma davasının seyri açısından sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle çekişmeli boşanma davasını nasıl açarım diyen kişilerin uzman bir boşanma avukatı ile boşanma sürecini yürütmeleri kendi menfaatlerine olmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası neticesinde bireyler sıklıkla hak kayıpları yaşayabilmektedir. Nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi hususlarda hak kaybı yaşanması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Böylesi bir durumla karşılaşılması kuvvetle muhtemeldir. O yüzden boşanma avukatı tutmak, çekişmeli boşanma davasını nasıl açarım diyen kişilerin bu süreçte atacakları en akıllıca adım olacaktır.

Çekişmeli boşanma davası da dahil olmak üzere hiçbir dava türü için avukat tutulması zorunlu değildir. Bireyler isterlerse çekişmeli boşanma davalarını kendileri de açabilirler. Fakat unutulmaması gereken en önemli konulardan birisi de çekişmeli boşanma davaları yıllarca sürebilmekte ve neticede etkin bir savunma yapılmaması durumunda çekişmeli boşanma davasının reddi gündeme gelebilmektedir. Zaten zor olan boşanma süreci içerisinde bireylerin boşanma avukatı tutmamaları onların hak kaybı yaşamalarının yanı sıra süre kaybı da yaşamalarına neden olabilmektedir. fakat boşanma avukatı tutulması bireylere en kısa süre içerisinde boşanmayı sağlayabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davasını nasıl açarım diyen bireylerin boşanma davası dilekçeleri ile birlikte, eşleriyle son 6 ayda ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer eşler 6 aydan uzun bir süredir farklı yerlerde ikamet ediyor ise (resmi ikamet adresleri farklı ise) çekişmeli boşanma davası bulunulan yerde de açılabilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top