Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davası
Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma Davası
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma, evlilik birliğinin temelden sarsılması sonucu yasal olarak evliliğin sona erdirilmesidir.  Boşanmanın gerçekleşebilmesi için kanunda belirtilen şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.  Kanun toplumun temel taşı olan aile kurumunun korunmasına yönelik olarak haklı bir sebep ile boşanmalara izin vermektedir. Boşanma sebebi olarak ,evliliğin kişiler için çekilmez olması ve karşılıklı sevgi ve saygının kalmadığı durumlarda eşler anlaşarak boşanabilir. Bu hususta anlaşarak boşanan çiftler için kanun “Anlaşmalı Boşanma” kurumunu ortaya koymuştur. Anlaşmalı Boşanma durumunda çiftler nafaka, tazminat, çocukların velayeti gibi konularda anlaşmaya varmaktadırlar. Eşlerin boşanma konusunda anlaşmazlığa düştüğü  yani eşlerden birisini boşanmayı istememesi yada nafaka , velayet, tazminat gibi konularda anlaşamaması gibi durumlara ise “Çekişmeli Boşanma” adı verilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası

   Medeni Kanun’un 4721 sayılı maddesinde belirtilen hükümlere göre boşanmanın gerçekleşebilmesi için kanunda belirtilen sebeplerin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Kanunda belirtilen nedenler ; zina, hayata kast, onur kırıcı davranış, pek kötü davranış , suç işleme ve ya haysiyetsiz yaşam sürme, terk, akıl hastalığı ve evlilik birliğinin temelden sarsılmasıdır. Fakat genel olarak boşanma sebepleri evlilik birliğinin temelden sarsılması üzerine olmaktadır. Boşanma davası açılırken mahkemeye belirtilecek boşanma sebebi çok önemlidir. Çünkü mahkemenin boşanmayı onaylamaması durumunda eşler 3 sene boyunca bir daha boşanma davası açamamaktadırlar. Bu nedenle boşanma davası açarken kanunda belirtilen boşanma sebepleri göz önünde bulundurulup , mahkemeye sunulacak nedenler ispatı mümkün olan argümanlar öne sürülmelidir.

Çekişmeli boşanma davası açabilmek için evlilik birliği içerisinde kusursuz olmaya gerek görülmemektedir.  Daha az kusurlu veya tamamen kusurlu olunması durumunda da dava açılabilmektedir. Kusur burada boşanmaya engel teşkil etmemektedir ve sadece dava sonucunda elde edeceği nafaka, velayet , tazminat gibi unsurların belirlenmesinde rol oynayacaktır.

Çekişmeli Boşanma davasının açılacağı mahkeme, ya eşlerin son 6 ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerdeki mahkeme ya da taraflardan birisinin yaşadığı yere bağlı olan mahkeme olabilmektedir. Boşanma davası açıldıktan sonra hakim, ortaya çıkabilecek olumsuzlukları göz önüne alarak eşlere karşı geçici tedbirler alabilmektedir. Bu tedbirler çocukların eğitim masrafları, barınma ve temel ihtiyaçların masrafları olabilmektedir. Ayrıca boşanma sonunda tazminata konu olacak malların paylaşımına karşı da önlemler alabilmektedir.

Boşanma süreci sonunda eşlerden kusurlu olmayan ve ya daha az kusurlu olan taraf diğer eşe karşı uğradığı veya uğrayacağı zararlar için tazminat talebinde bulunabilmektedir. Taraflardan birisi kişilik haklarının zarar görmesi nedeni ile manevi tazminat talebinde bulunabileceği gibi maddi anlamda göreceği zararlar içinde yoksulluk nafakası talebinde de bulunabilmektedir. Nafaka miktarı belirlenirken alınacak kıstas ise maddi zarara uğrayacağı belirlenen kişinin hayat standardı olacaktır. Nafaka miktarı kişinin hayat standardı doğrultusunda belirlenmektedir. Boşanma davası sonucu nafaka almaya hak kazanan eski eşin evlenmesi durumunda ise aldığı nafaka durdurulmaktadır. Nafaka alan eşin evli olmamasına rağmen evli gibi yaşaığı durumlarda, haysiyetsiz yaşam sürmesi durumunda ya da mevcut yoksulluğunun sona ermesi durumunda aldığı nafaka yine durdurulmaktadır. Eşlerden alınan maddi ve manevi tazminatların ödenmesi konusunda da belirli ölçütler bulunmaktadır. Manevi tazminat taksitli bir şekilde ödenemezken maddi tazminat ya da nafaka taksitler halinde ödenebilmektedir.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

4 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top