Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?
Çekişmeli Boşanma Davası Nedir

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Çekişmeli boşanma davası eşlerin boşanma sürecinde herhangi bir konuda uzlaşma sağlayamamaları durumunda açılacak olan boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma davası sürecinde eşler, varsa çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların nasıl paylaşılacağı, tarafların nafaka ya da maddi manevi tazminat talepleri üzerinde uzlaşamamaktadırlar. Bu noktada açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır. Çekişmeli boşanma davası sonucunda sıklıkla yaşanılan durum taraflardan bir tanesinin yasal haklarını koruyamamasıdır. Bunun için hukuki bilgi ve tecrübe gerekir.

 Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen bireylerin temelde iki amacı olmaktadır. Birincisi açılacak olan boşanma davasının en kısa sürede sonuçlandırılması, ikincisi ise boşanmadan kaynaklanacak olan yasal hakların korunmasıdır. Bu iki temel amaç için de bireylerin hukuki prosedürleri etkili bir şekilde yerine getirmeleri gerekir. Boşanma davalarında yetkili mahkemenin doğru saptanması, boşanma davası için gerekli belgelerin hukuka uygun olarak hazırlanması, öne sürülecek boşanma nedeninin Medeni Kanunda belirlenmiş hukuki sebepler arasında yer alması, boşanma davasında öne sürülen boşanma nedeninin ispatı, karşı dava süreci, cevap dilekçeleri, bilirkişi raporları, tanık gösterme… gibi bir çok prosedür etkili bir şekilde sürdürülmelidir. O nedenle çekişmeli boşanma davalarında bireylerin hukuki anlamda uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir.

 

Çekişmeli boşanma davası süre olarak farklılık gösterebilmektedir. Yıllarca sürebilen çekişmeli boşanma davaları olabildiği gibi 8- 10 ay içerisinde sonuçlanan çekişmeli boşanma davaları da vardır. Burada çekişmeli boşanma davası süresini belirleyen bir çok unsur bulunur. Çekişmeli boşanma davası süresini belirleyen en önemli unsur, davanın yürütülmesi için atılacak adımların doğruluğudur. Hukuki prosedürlerin yerine getirilirken adımların doğru atılması en kısa sürede çekişmeli boşanma davasının sonuçlanmasına olanak sağlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top