Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
8 votes, 3.00 avg. rating (62% score)

Boşanma eylemi eşlerin yasal olarak evlilik birliğini devam ettirmek istememeleri nedeniyle ayrılmaları anlamına gelmektedir. 4721 sayılı Medeni Kanun eşlerin boşanmaları için geçerli bir boşanma nedenine sahip olmaları şartını aramaktadır. Geçerli bir boşanma nedeni olan eşler boşanma davası açarak yasal olarak ayrılabilmektedirler. Açılacak olan boşanma davası eşlerin boşanma konularında uzlaşma içerisinde olup olmamalarına göre farklılık göstermektedir. Eğer ki eşler boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde iseler açılacak olan boşanma davası “anlaşmalı boşanma” olarak adlandırılırken, eşlerin uzlaşma içerisinde olmamaları durumunda açılacak olan dava çekişmeli boşanma davası olmaktadır. Çekişmeli boşanma davası ne kadar sürer diyen kişilerin bilmesi gereken ilk husus anlaşmalı boşanma davası ile kıyaslandığında çekişmeli boşanma davaları daha uzun zaman dilimi içerisinde neticelenmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Çekişmeli boşanma davası içerisinde eşler, boşanma konuları üzerinde uzlaşma içerisinde olmamaktadır. Eşleri uzlaşma içerisinde olmadıkları boşanma konuları nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi unsurlar olabilmektedir. Bu tip konularda eşlerin uzlaşma içerisinde olmaması etkin bir savunma yapılarak hak kaybı yaşanmamasının önemini arttırmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen bireyleri bilmesi gerekir ki çekişmeli boşanma davaları kimi zaman yıllar sürebilmektedir.  Bu yönüyle çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları gibi tek celsede neticelenmemektedir.

Ülkemizde çekişmeli boşanma davalarının uzun sürmesi bireylerin çekişmeli boşanma avukatı tutarak bu süreyi minimuma indirmek istemelerine neden olmaktadır. Gerçekten de çekişmeli boşanma davası süresini etkileyen en önemli unsurlardan birisi boşanma avukatı tutulması olmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası için boşanma avukatı tutulması durumunda bir yandan eşler mümkün olan en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleşmesini sağlarken diğer yandan da çekişmeli boşanma davası neticesinde yaşayabilecekleri hak kayıplarının önüne geçilmiş olunmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası neticesinde yaşanabilecek hak kayıpları, tazminat alınamaması, varsa çocuğun velayetinin alınamaması, mal paylaşımında hak edilenden daha düşük bir pay alınması… gibi pek çok hak kaybı ile karşılaşılabilmektedir. Bu nedenle boşanma avukatı tutmak bu süreçte bireylerin mutlak fayda sağlayacakları bir unsurdur.

Çekişmeli boşanma davası için boşanma avukatı tutmak isteyen bireyler sıkı bir araştırma yaparak kendilerini en iyi savunarak gerek en kısa süre içerisinde boşanma kararını alabilecek gerekse de hak kaybı yaşanmamasını sağlayacak boşanma avukatı ile davalarını yürütmeleri önerilmektedir.

 

Hakkında admin

4 yorum

  1. esim benicalistigi isyerinden biriyle 13 ay boyunca aldatti evimde iliskiye girdiklerinin kaniti var.kendide inlar etmiyor.aldattigi kisi bu sebeple karisi tarafindan bosandi.ben cocuklarimin gelecegi icin buna katlandim.ve bosanmayi dusunmedim.simdi esim bama bosanma davasi aciyor.nedeni bu sucunu zaman zaman yuzune vurmam.aileside aldattigini biliyor ve destek oluyor.ben bosanmak istemiyoru.ne yaaliyim.nasil bir yol izlersem dava ret olur.saygilar

  2. 27,07,2015 gunu eşim bana boşanma davası acmış 5 aydır kendi istigi ve arzusu uzere evimi terketti 15 ,20 gun aylesinde kaldıktan sonra huzursuzluk yaşanmış ve oradan sıgınma evi talebi olmuş sıgınma evine gitmiş 5 aydır oradaydı kendısıne ulaşamadık sumdı dava acılmış baro avukat atamış avukatıyla konuştum perşembe gunu 2 cocugun velayetı nafakası maddi manevi tazmınat talebi varmış ne yapmam gerek öneri verirseniz sevinirim tşk ler

  3. esimle cekismeli bosanma actim ama esimde bosanmak istiyor ılk durusma doruldu esim durusmaya girmeden tutuklanmasi yar diyerek kactı esim uyusterucu bagimlisi evine cocuguna bakmiyor üc yildir ayri evlerde yaşiyoruz hakim bizi bosarmi ve kac ay sürer bana yardimci olurmusunuz

  4. Eşimle 2 senelik evliyim. Kaçarak Evlendik ailesiyle konuşmuyor o yüzden Eşimim telefonunu mesajlaşırken yakaladım aynı işyerinde çalışan birisiyle mesaj lari sildi  sonra kendimi kaybettim Bir  iki tane şamar attım sabah işe gitmeyince patronu  geldi.Hastaneye gitmiş ,karakola gidip ifade verdirmis yalan dolan konuşmuş ifadesinde. Mahkemem var Bu yüzden   fakat bana  o kişiyle aramda bişey olmadığını söyledi.Beinde olay büyümesin diye birşey söylemedim 1ay sonra işten saat 19/30ta çıktı Ben takip ediyordum eve geliş saati gece 12 Mesajlaştığı kişiyle yakadim beni aldatirken ama o beni görmedi akşam eve geldiğinde bende sktr kit dedim bidaha bu eve gelme DEdin   34 gündür eve gelmiyor kendisi avukatın yanında çalışıyor otelde kalıyor benden ayrilmak istiyor fakat ben istemezsen tek taraflı boşanma oluyor mu

    Ayrılmak istesem mahkemeden bu mesajların içeriğine ulaşabilir mirim

    e mail adresine ulaşılamıyor ulaşamıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top