Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır sorusuna cevap vermeden önce boşanmanın ve boşanma davasının ne olduğuna değinmek gerekmektedir. Eşlerin evlilik birliğini sürdürmek istememeleri durumunda yasal olarak ayrılma işlemleri boşanma olarak tanımlanmaktadır. Boşanma işlemi gerçekleştirecek bireyler ikamet ettikleri yerde bulunan aile mahkemelerine boşanma davası açarak yasal olarak eşlerinden ayrılabilmektedirler. Eşlerin boşanma ile ilgili herhangi bir konuda uzlaşma içerisinde olmaması durumunda açılacak olan boşanma davası şekil ve usul yönünden çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır.

Çekişmeli Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen kişiler eşleri ile nafaka ödenmesi ve ödenecekse ne kadar nafaka verileceği, varsa çocukların velayetini kimin alacağı velayeti almayan tarafın çocukları ne sıklıkla ve hangi zaman dilimleri arasında görebileceği, boşanma tazminatı ve malların paylaşımı gibi konularda anlaşmazlık içerisinde olmaktadırlar.

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen bireyler boşanma istemlerini çekişmeli boşanma davası dilekçesi ile birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan aile mahkemelerine yapmak durumundadırlar. Çekişmeli boşanma davası ile ilgili olarak bireylerin uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları onlara mutlak fayda sağlamaktadır.

Boşanma istemiyle çekişmeli boşanma davası açacak kişiler bir boşanma avukatı tarafından savunulması durumunda hem çekişmeli boşanma davası süre olarak daha kısa zaman dilimi içerisinde neticelenecektir. Hem de boşanmadan doğan hakların en iyi koşullarda savunulması sağlanmaktadır.

Çekişmeli boşanma davası avukatı müvekkillerinin çekişmeli boşanma davası sürecinde ve neticesinde hak kaybına uğramamaları açısından hizmet vermektedir. Esasen çekişmeli boşanma davası açacak kişilerin avukat tutmaları zorunlu olmamaktadır. Fakat boşanma avukatı tutmak biraz önce saydığımız anlaşmazlık içerisinde oldukları konular açısından en uygun şekilde haklarının korunması adına önem arz etmektedir.

Çekişmeli boşanma davası süre olarak anlaşmalı boşanma davasına nazaran daha uzun vadede sonlanmaktadır. Zaten boşanmanın zorlu bir süreç olduğunu kabul edersek eşler çekişmeli boşanma davalarının en kısa süre içerisinde neticelenmesini istemektedirler. En kısa sürede çekişmeli boşanmanın neticelenmesi için bireylerin çekişmeli boşanma avukatı tarafından hukuki hizmet almaları önerilmektedir. Çekişmeli boşanma avukatı müvekkillerinin haklarını boşanma davası esnasında korumak dışında davanın en kısa sürede gerçekleşmesi için bürokratik işlemleri de hızlı bir şekilde yürütmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top