Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Davası Belgeleri

Çekişmeli Boşanma Davası Belgeleri

Çekişmeli Boşanma Davası Belgeleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Aile milletin özü konumunda olan önemli bir değerdir. Aile için tahsis edilen bakanlıklar ve kanunlar aile kurumuna atfedilen önemin bir yansımasıdır. Ancak hayatın sürprizler ile dolu olması, aile beraberliğini bozacak sorunların doğmasına sebep olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı aile birlikteliği, boşanmaya kadar varabilmektedir. Boşanmaların kanunlarla düzenlenmesi, en ufak bir nedenin boşanma sürecine sebep olmasını önlenmek içindir. Kanunların öngörmediği bir neden veya durumdan dolayı aile birlikteliğinin bozulması söz konusu olamaz.

Çekişmeli Boşanma Davası Belgeleri

Kanunlarda var olan anlaşmalı boşanma, tarafların beraber yaşamayacağını anlaması, bunu karşılıklı anlaşmayla sona erdirmelerini sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davasında çiftler, boşanmanın doğurduğu velayet, mal ve mülk paylaşımlarında ortak karar vererek, bir celsede boşanmaları mümkün olmaktadır. Ancak her boşanma anlaşmalı bir şekilde yer bulmadığından çekişmeli boşanma davaları da söz konusu olmaktadır. Taraflardan birisinin boşanma istememesi veya feri esaslarda sağlanamayan anlaşma, çekişmeli boşanma davası şeklinde görülmektedir. Bu boşanmanın süresinin uzamasına sebep olmaktadır.

Boşanma davası 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde belirtilen esaslara tabidir. Bu esaslar taraflardan birinin hayata kast etmesi, zina yapması, akıl sağlığına kaybetmesi gibi esaslardır. Bunlar özel sebepler olarak karşımıza çıkmaktadır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması, kanunlarda genel bir sebep olarak geçmektedir. Boşanmaya sebep olabilecek zina, akıl hastalığı gibi özel sebeplerin kanıtlanması kolay olsa da, evlilik birlikteliğinin temelden sarsılması, kanıtlanması daha zor bir boşanma sebebidir. Hakimin bu boşanma nedeni kapsamında takdir yetkisi daha fazladır. Bu da tarafların boşanma davasının kabul edilmemesine sebep olacaktır. Dava olumsuz sonuçlandığında taraflar 3 yıl içerisinde boşanma davası açamazlar. Ancak bu süre içerisinde taraflar yine aile kuramadılarsa, boşanma davası açabilirler.

Çekişmeli boşanma davası için taraflardan biri dava açabilir. Davayı açacak olan kişinin kusurlu veya kusursuz olmasına bakılmaz. Kusurlu veya kusursuz olan kişilerin durumu, nafaka, vekalet gibi feri esaslarda dikkate alınır. Çekişmeli boşanma davasının açılması için gerekli olan belgeler, nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport, dilekçe yeterli olmaktadır. Ancak davanın açılma sebebinin ispat edilmesi gerekir. Bu nedenle hangi nedenden dolayı boşanmak istediğini kişinin bilmesi ve bunu tespit edecek olması gerekir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top