Son Dakika
Çekişmeli Boşanma Anlaşmalı Boşanmaya Döner Mi?

Çekişmeli Boşanma Anlaşmalı Boşanmaya Döner Mi?

Çekişmeli Boşanma Anlaşmalı Boşanmaya Döner Mi?
1 vote, 1.00 avg. rating (51% score)

Hali hazırda açılmış olan boşanma davalarının şekil olarak çekişmeli boşanma davası olması ve eşlerin boşanma ile ilgili konularda fikir ayrılığına düşmesi dava sürecinde anlaşmalı boşanma davası şekline dönmesine engel teşkil etmemektedir.

Eşler boşanma davası süresince anlaşmazlık içerisinde olduğu mal paylaşımı, nafaka miktarı, çocukların velayeti gibi konuların tümünde fikir birliğine varmaları durumunda çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına dönebilmektedir.

Eşler boşanma davası açma aşamasında bir takım anlaşmazlıklara düşebilmektedir. Evliliğin devamında alınan malların boşanma sonrası tertibi, boşanma sorasında eşlerden birisinin ödeyeceği nafaka miktarı ya da varsa çocukların boşanmanın gerçekleşmesi durumunda velayeti kimin alacağı ve hangi şartlar altında ne kadar süre ile çocukları diğer eşin görebileceği konularında eşler , çekişmeli boşanma davası açmış olsalar bile sonrasında boşanma ile ilgili bu konular üzerinde mutabakat sağlayabilmektedirler. Gerekli mutabakatın sağlanması hali hazırda devam eden çekişmeli boşanma davasının anlaşmalı boşanma davasına dönmesine olanak sağlamaktadır.

Boşanma sürecinde eşlerin anlaşmazlığa düşmesi olağan bir durumdur. Eşler bu süreçte malların paylaşımında anlaşamayabilirler. Evlilik süresinde belirli taşınır veya taşınmaz mallar alınması ve boşanma sonrasında bu malları kimin alacağı ile ilgili olarak sürümcemede olabilmektedirler ya da boşanma işleminin gerçekleşmesi  durumunda çocuğun velayetinin hangi ebeveynde olacağı, diğer ebeveynin çocuğu hangi şartlar altında görebileceği ve ne kadar süreyle görebileceği konusunda ayrı fikirlere sahip olabilmektedirler.  Yine anlaşmazlığa düşebilecekleri bir diğer husus, boşanma sonrası hayat standardı değişecek olan eşin alacağı nafaka miktarı olabilmektedir. Tüm bu fikir ayrılıkları boşanma davasının ilk açılması esnasında davanın şeklini belirlemektedir. Bu gibi fikir ayrılıkları açılacak olan boşanma davasının “çekişmeli boşanma davası” şeklinde olmasını doğurmaktadır fakat davanın devam ettiği süre içerisinde eşler bu ve buna benzer konularda yaşadıkları ayrışmanın giderilmesi ve anlaşmaya varmaları durumunda “çekişmeli boşanma davası anlaşmalı boşanma davasına dönebilmektedir.

Çekişmeli boşanmanın anlaşmalı boşanma davasına dönmesi hem eşlerin boşanma sürecinde yıpranma paylarını hafifletmekte hem de bu zorlu boşanma sürecinin bir an önce sonlanmasına katkıda bulunmaktadır.  Bu nedenle çekişmeli boşanma davası devam eden eşlerin uzman bir boşanma avukatı aracılığı ile çekişmeli boşanma davalarına sebep olan anlaşmazlıkların giderilmesi noktasında hukuki destek almaları boşanma sürecinde onlara mutlak fayda sağlamaktadır. Eşlerin anlaşmazlıkta olduğu konular üzerinde anlaşmaya varmalarında uzman boşanma avukatı müvekkillerinin menfaati doğrultusunda hizmet vermektedirler.

Çekişmeli boşanma davaları süre olarak ülkemizde uzun bir dönemi kapsayabilmektedir. Gerek bürokratik işlemlerin hantallığı gerekse çekişme içerisinde olunan konular için bilirkişi işlemlerinin gerekliliği süreci daha da uzatabilmektedir. Bu nedenle zaten zor olan boşanma aşamasında eşler sıklıkla çekişmeli boşanma davalarını anlaşmalı boşanma davası şekline döndürebilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası sayesinde bu zorlu süreç eşler için daha da yıpratıcı olmaktan çıkmaktadır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. çekişmeli boşanma davasının anlaşmalı boşanma davasına dönüşmesi evlilikten sonra 1 yıl içinde olursa dava nasıl sonuçlanır?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top