Son Dakika
Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması

Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması

Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Çek Cumhuriyeti’nde yaşadığı dönemde bu ülke mahkemelerine açmış olduğu boşanma davası ile boşanmış bireylerin, milletler arası özel hukuk çerçevesinde boşanmaları Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına vatandaşlarımızın mutlaka boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gereklidir. Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler Türkiye’de hala evli olarak kayıtlıdırlar. Bu durum ileride vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamalarına neden olacaktır.

Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda bireyler Türkiye’ye geldiklerinde resmi bir işlem yapmak durumunda kaldıklarında hala evli olarak görünmenin şokunu yaşayabilmektedir. Örneğin Çek Cumhuriyetinde boşanma gerçekleştirmiş ve Türkiye’ye geri döndüğünde yeniden evlenmek istemiş bireyler Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmamış olmaları durumunda Türkiye’de hala evli görünmelerinden dolayı evlilik gerçekleştirememektedirler.

Yukarıdaki örnekteki gibi bir durum ile karşılaşılmaması adına Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası açılması zorunludur. Boşanma tanıma tenfiz davaları süreç içerisinde atılacak olan adımların doğru olması durumunda en erken 1 hafta içerisinde neticelenebilirken bu süreçte bireylerin hukuki bilgi eksikliklerinden kaynaklanan olumsuzluklar boşanma tanıma tenfiz davası süresinin 1 yıldan daha fazla olmasına neden olabilmektedir. O nedenle Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açacak vatandaşlarımızın uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştirmiş eşlerin ikisinin de ayrı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile süreci yönetmesi davanın süresini oldukça kısaltacaktır. Çek Cumhuriyeti’nde boşanma işlemi gerçekleştirmiş eşlerin ikisinin de Türkiye’de bir avukat ile boşanma tanıma tenfiz davası açması 1 haftada boşanmanın Türkiye’de tanınması kararının alınmasını sağlayabilmektedir.

Diğer yandan Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davası için bireylerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları zorunlu değildir. Fakat ülkemizdeki davaların süreleri düşünülürse Çek Cumhuriyeti’nde boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davasını uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı ile yürütmek gerek süre gerekse de olası bir hak kaybı yaşanmaması adına bireylere mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top