Son Dakika
Çek Cumhuriyetin’de Boşanma

Çek Cumhuriyetin’de Boşanma

Çek Cumhuriyetin’de Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan ve ya bir dönem Çek Cumhuriyeti’nde yaşamış olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Çek mahkemelerinde yapmış oldukları boşanma işlemleri milletler arası özel hukuk uyarında Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle bu Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştiren vatandaşlarımızın boşanmalarının Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştiren kişilerin açmaları gereken boşanma tanıma tenfiz davaları gerek süre gerekse de bürokratik işlemlerde dolayı oldukça zorlu olabilmektedir. Özellikle ülkemizdeki dava süreleri göz önüne alındığında kimi zaman boşanma tanıma tenfiz davaları yıllar sürebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti’nde boşanma işlemi gerçekleştirmiş kişiler açısından boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması ileride daha büyük sıkıntılar yaşanmasına neden olabilmektedir. Örneğin Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştirmiş ve ardından Türkiye’ye dönmüş vatandaşlarımız burada boşanmalarının tanınmaması nedeniyle hala evli olarak görüneceklerdir. Ve her resmi işlem yapmak istediklerinde bu durum karşılarına çıkacaktır. Hatta Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleşmesi üzerinden yıllar geçmiş bireyler bu durumu unutmuş ve yeniden evlenmek istemiş olabilmektedirler. İşte boşanmanın Türkiye’de tanınması davası açılmamış ise bireyler bu noktada Türkiye’de hala evli olarak göründüklerinden ötürü tekrar evlenememektedirler.

Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştiren vatandaşlarımızın boşanma tanıma tenfiz davasını bir an evvel açmaları önemlidir. Zira boşanma tanıma tenfiz davasının açılmaması durumunda ileriki dönemde daha büyük sıkıntılar ile karşılaşılması muhtemeldir.

Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştirmiş kişilerin boşanma tanıma tenfiz davası açarken en fazla merak ettikleri konulardan birisi de boşanma tanıma tenfiz dava süresi olmaktadır. Boşanmanın tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen farklı kriterler bulunmaktadır. Bir hafta ile bir yıl arasında değişen dava süreleri bulunmaktadır. Burada süreyi belirleyen unsur eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı farklı avukata vekalet vererek bu davayı sürdürmeleri olacaktır. Bu durumda en erken dava süre 1 hafta olurken eşlerin gerekli belgeleri toplamadan ve avukat tutmadan bu davayı yürütmeleri durumunda dava yıllar sürebilmektedir.

Özellikle yurtdışında gerçekleştirilmiş boşanmaya ait belgelerin Türkiye’ye getirilme süresi uzun olduğu için eşlerin gerekli belgeleri toparlayarak uzman bir boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından süreci yönetmeleri Çek Cumhuriyeti’nde boşanma gerçekleştirmiş bireylere mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top