Son Dakika
Cana Kast Nedeni İle Boşanma

Cana Kast Nedeni İle Boşanma

Cana Kast Nedeni İle Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Milleti oluşturan aile yapısı kanunlar nezdinde koruma altına alınmıştır. Kanunlar ve bankalık tahsis edilerek ailenin sıyanetinin sağlanmaya çalışılması, kuruma atfedilen değerin bir sonucudur. Aile, toplumun sağlıklı işleyişi için gerekli olan en önemli temel unsurdur. Ancak aile olmak için bir araya gelen eşler, daha sonralarda beraber hayatın paylaşılmasına mümkün olmayacak durumlar yaşayabilmektedirler. Evliliğin bir gerçek olduğu hayatta boşanmanın da en az onun kadar normal ve kabul edilebilir olması gerekir. Ancak yine de boşanmaların en aza indirilmesi için evlilik öncesinde eşlerin birbirlerini iyi bir şekilde anlamaları, evlilik sonrasında da aile destek programlarına katılımların olması gerekir.

4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 161. Maddesinde boşanmaya neden olacak durumlar sayılmıştır. Genel ve özel olarak ayrılan bu boşanma sebepleri arasında “evlilik birliğin temelden sarsılması” genel bir sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebebe dayanılarak açılacak bir boşanma davası, delil elde edilmesi açısından risk taşıyabilmektedir. Eşlerin bu gerekçeye istinaden boşanma davası açmaya kalkmaları, davanın sonucunun olumsuz seyrine, dolayısıyla eşlerin 3 sene boşanma davası açamamalarına sebebiyet verecektir. Bu sebeple boşanma kararı alan eşlerin veya eşin boşanma avukatı aracılığıyla hareket etmesi, davanın sağlıklı işlemesi açısından önemlidir.

Boşanma avukatı vesilesiyle hareket etmek, ince hukuki kavramların ve kanunların iyi bir şekilde anlaşılması için önemli olacaktır. Türk medeni kanununda yer alan boşanmayla ilgili gerekçelerin genel ve özel bir takım ayrımlara tabi tutulduğundan bahsetmiştik. Bunun özel boşanma sebebi ifade eden davranışları tart edecek olursak, tehdit, fiziki şiddet, dayak gibi davranışları sayabiliriz. Ayrıca eşlerden birinin akıl sağlığının bozulması, zina, alı koyma, şahsiyetsiz yaşam sürme gibi durumlarda özel boşanma sebepleri arasında değerlendirilmektedir.

Eşlerden birisi tehdit, fiziki şiddet, dayak gibi özel durumlara maruz kaldığını ispat ederse, boşanma karşı tarafın istememesi halinde dahi gerçekleşir. Karşı tarafın boşanmak istememesi ve varsa çocukların velayeti, mal mülk paylaşımlarında itirazlarda bulunması, çekişmeli boşanma şeklinde değerlendirilir.

Bu durumda hakim çekişmeli boşanma davası süreçlerinde izlenen yolla, çocukların velayeti ve mal, mülk paylaşımına karar verir. Kusursuz olan taraf, boşanmanın sebebiyet verdiği bir yoksulluğa düşecekse, yoksulluk nafakası alır. Aynı şekilde çocuklarının vekaletini alan kusursuz veya az kusurlu taraf, çocuklarının eğitim ve öğretim masraflarının karşılanması için iştirak nafakası da talep edebilir. Eş kendisine yapılan kötü muameleleri 6 ay içerisinde dava gerekçesi olarak gösterebilir. Süre dolduğunda zaman aşımından dolayı dava hakkı doğmaz.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top