Son Dakika
Bulgaristan’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Bulgaristan’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Bulgaristan’daki Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Bulgaristan’da boşanma talebiyle Bulgar mahkemelerine başvuru yapan bireylerin boşanma kararları Türkiye Cumhuriyeti’nde boşanma tanıma tenfiz davası açılmaksızın tanınmamaktadır. Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları Bulgaristan’daki boşanmanın ülkemizde de geçerli olmasını sağlamaktadır. Bulgaristan’da boşanma gerçekleştiren bireylerin en kısa süre içerisinde boşanma tanıma tenfiz davası açmaları ileriki dönemde yaşayacakları sorunlarında önüne geçecektir.

Boşanma tanma tenfiz davası açılmaması durumunda Bulgaristan’da boşanma gerçekleştiren bireyler Türkiye’de tekrar evlenmek istemeleri durumunda bu mümkün olmamaktadır. Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması davası  ile ilgili bireylerin en fazla merak ettiği husus, Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması ne kadar sürer olmaktadır.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen farklı etmenler bulunmaktadır. Örneğin boşanma tanıma tenfiz davasının açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu, boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin hazırlanması, boşanma tanıma tenfiz davası için eşlerin Türkiye’de bulunan bir tanıma tenfiz avukatı ile süreci yönetmeleri…

Boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen en önemli unsur iki eşin de Türkiye’de bulunan bir boşanma tanıma tenfiz davası avukatı ile bu süreci yönetmeleri olmaktadır. İki eşin de farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermesi durumunda gerekli belgeler de hazırlanırsa boşanma tanıma tenfiz davası en erken 10 gün içerisinde neticelenebilir.  Fakat gerekli belgelerin Bulgaristan’dan istenmesi durumunda Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması davası belgelerin bekleme süresi ile birlikte 1 yıla yakın ve hatta daha fazla sürebilir.

O nedenle eşlerin ikisinin birden farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması sürecini yönetmeleri önerilmektedir.  her ne kadar boşanma tanıma tenfiz davası için boşanma tanıma tenfiz avukatı tutulması zorunlu olmasa bile ülkemizdeki boşanma tanıma tenfiz davası süreleri göz önüne alındığında bu süreçte hukuki destek alınması Bulgaristan’da boşanma gerçekleştirmiş kişilere mutlak fayda sağlamaktadır.

Bulgaristan’daki boşanmanın Türkiye’de tanınması adına Bulgaristan’da boşanma gerçekleştiren kişilerin bir an evvel boşanma tanıma tenfiz davası açmaları onlar açısından önemlidir ve ileride başka sorunların oluşmasının önüne geçilmesini sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top