Son Dakika
Boşanmayı Çocuklara Açıklamak!!
Boşanma kararının çocuklara açıklanması

Boşanmayı Çocuklara Açıklamak!!

Boşanmayı Çocuklara Açıklamak!!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşler boşanma kararlarını çocuğa nasıl açıklamalıdır?

 

Boşanma sürecinde yaşanan olaylar çocuk üzerinde psikolojik baskılar yaratabilmektedir. Anne babaların boşanma sürecinde takındıkları tavırlar çocuğun gelişimini iyi ya da kötü yönde etkileyebilir. Bilinçli ve sorumluluk sahibi ebeveynler bu süreç içerisinde çocuklarının ihtiyaçları konusunda hassas davranmalı, karşılıklı güvenin korunmasına dikkat etmelidir. Ayrılık sürecinin uzaması, boşanma kararında emin olunamaması gibi belirsizliklerin çocuğu normalden daha fazla yıprattığının unutulmaması gerekir. İşte boşanma kararı çocuğa açıklanırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

Boşanma kararının çocuklara açıklanması

Eşler boşanma kararını çocuğa açıklarken ortak tutum göstermelidirler. Yaşanılan durum ile bundan sonrasının nasıl olacağı çocuğun psikolojisi gözetilerek açıklayıcı bir biçimde anlatılmalıdır. Çocuğun ebeveynlerinin boşanmasına nasıl baktığı ayrılık kararı açıklanırken takındığı tavır, sorduğu sorular ve itirazlarından anlaşılacaktır.

Boşanma sürecinin sorunsuz aşılabilmesi için yapılabilecekler:

Boşanma kararı çocuğun yaşı göz önünde bulundurarak anlayabileceği bir dille açıklanmalı, örneğin çocuk küçük yaşlardaysa bu durumu kendisinin terkedildiği gibi anlamaması için somut ve açıklayıcı bir şekilde durumun çocuğa izah edilmesi gereklidir.

Eşler, boşanmanın anne babanın sorumluluklarını ve çocuğa olan hislerini değiştirmeyeceğini , bu karara çocuğun sebep olmadığı çocuğa açıklanmalıdır.

Ne sıklıkla görüşüleceğine karar verirken çocuğun bu konudaki istekleri gözetilerek karar hep birlikte alınmalıdır.

Çocuk evden uzaklaşan ebeveyn için endişe edebilir, anne baba bu endişelerin giderilmesinde hassas davranmalı, çocuğa güven vermelidir.

Ebeveynler kendi sorunlarını çocuğa yansıtmamaya dikkat etmelidir.

Çocuğun yaşayabileceği sorunlar(sağlık sorunları gibi) karşısında sorumluluk sahibi bireyler olarak ebeveynler ortak hareket etmelidir.

Çocuk için annenin de babanın da yeri ayrıdır. Boşanma sürecinde çocuğu ihmal eden bir taraf varsa bile çocukla ebeveynin ilişkisinin kesilmemelidir.

Babasını kendisine idol olarak gören erkek çocuklar babaları tarafından yeterli ilgiyi görmedikleri durumlarda karakter problemi yaşayabilirler. Buna karşı çocuğun kendisine örnek alabileceği başka aile bireyleriyle yakınlaşması yardımcı olabilir.

Aynı durum kız çocukların ise karşı cinsle ilişkilerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Bu süreçte ebeveynlere düşen sorumluluk öncelikle çocukların ihtiyaçlarına önem vermek, kendi aralarındaki sorunları çocuklara yansıtmaktan kaçınarak çocuğun gelişiminin kötü etkilenmesinin önüne geçmektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top