Son Dakika
Boşanmaya Neden Olan Davranışların İspatı Şart Mıdır?

Boşanmaya Neden Olan Davranışların İspatı Şart Mıdır?

Boşanmaya Neden Olan Davranışların İspatı Şart Mıdır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davası açacak olan bireylerin boşanma dilekçesi içerisinde belirtmiş olduğu boşanma nedeninin mahkemede ispat edilmesi şarttır. Aksi durumda boşanma davası açacak birey açısından boşanma davasının reddi ile karşılaşılması söz konusu olacaktır. Bu nedenle boşanma davası açmayı düşünen kişilerin boşanma avukatı tutmaları önerilir. Bilindiği gibi boşanma davasının reddi durumunda tekrar aynı nedenle boşanma davası açılması 3 yıl boyunca imkansızdır.

Boşanmaya neden olan davranışlar boşanma dilekçesi içerisinde belirtilmekte olup boşanma nedeni olarak öne sürülmektedir. Boşanma nedeninin hukuka uygun olması kadar bu boşanma nedeninin açılacak boşanma davası içerisinde ispatı da önemlidir. Zira boşanma nedeninin ispat edilemediği durumda boşanma davası reddedilir.

Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açacak olan bireylerin aldatmaya ilişkin ispat yükümlülüğü bulunmaktadır. Ses kaydı, kredi kartı harcamaları, mesajlar gibi farklı argümanlar aldatma sonucu boşanma davası açacak kişiler açısından ispat aracı olarak kullanılabileceği gibi tanık ifadeleri de boşanmaya neden olan aldatma davranışının ispatı için delil olarak öne sürülebilmektedir.

Boşanmaya neden olan davranışlar, boşanma davası açacak kişi tarafından ispat edilmelidir. İspatın yapılamadığı durumlarda boşanma davasının reddedilmesi bireylere hali hazırda zor bir süreç olan boşanmanın ertelenmesine neden olacaktır.

Boşanmayı getiren olaylar ile ilgili olarak bireylerin bu süreçte boşanma avukatı tutmaları, gerekli yasal prosedürlerin ve hukuki desteğin sağlanması anlamına gelecektir ve boşanma istemi tutulacak olan boşanma avukatı ile kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Boşanmaya neden olan olayların ispatı ile ilgili bireyler çoğu zaman sıkıntı yaşayabilmektedirler. Boşanma davasında öne sürülen sebebi ispat etmek zorundamıyım, boşanma nedeninin ispatı kimin sorumluluğundadır, boşanma nedenini nasıl ispatlarım, gibi farklı şekillerde ifade edilen ispata ilişkin sıkıntılar, bu süreçte tutulacak olan boşanma avukatı yol göstericiliği ve desteği ile kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. O yüzden her ne kadar boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasa bile gerek boşanmanın istenilen şekilde sonuçlanması gerekse de boşanma konuları olan velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat hususlarında yaşanabilecek hak kayıpları düşünüldüğünde atılacak en doğru adım olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top