Son Dakika
Boşanmanın Yaratacağı Ruhsal Durumlar

Boşanmanın Yaratacağı Ruhsal Durumlar

Boşanmanın Yaratacağı Ruhsal Durumlar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma Psikolojisi

Boşanmanın yaratacağı psikoloji ayrılan eşlerin hayatlarında olumsuz etkiler bırakmaktadır. Daha sonradan bu buhran verici psikolojik durum hafiflese de, kimi durumlarda ağır psikolojik sorunları beraberinde getirmektedir. Aile kurmanın anlam ve önemini yitirdiği yerde, eşler kendilerini gerçekleştirmemenin yarattığı etkilerden dolayı, başka bir hayatı kendileri için mümkün kılmak istemektedirler. Ayrıldıktan sonra her şeyin düzeleceği umudu, eşlerin boşanmasını tetikleyen bir hayal olmaktadır. Eşine tahammülün artık imkansız olduğu yerde ayrılık tohumlarının ekilmeye başlaması, süren evlilik sürecinde yaşanan problemleri daha artırmaktadır. Bu nedenle eşler kafalarına bir kez ayrılığı koyduktan sonra bunu gerçekleştirmek için başvurularda bulunmalılar. Aksi halde ev içerisinde yaşana huzursuzluklar, katlanarak devam etmektedir. Bu aşamada eşlerin birbirleriyle anlaşarak boşanmaları, daha az zara görmeleri açısından önemlidir.

Boşanma nedeni ile depresyonların gözlenmesinin sebebi, evlenmeden önce karşı tarafla yürütüleceği düşünülen mutlu bir yuva halidir. Özellikle hanımlarda mutlu yuva, huzurlu yuva, kendisini seven eş, rayında giden mutlu bir çatı altında yaşama, büyük bir ideal olarak belirlenmiştir. Ancak evlendikten sonra durumun tam tersi bir sürece doğru gitmiş olması, hayallerin yıkılmasına, beklenilen mutlu bir ev havasının her geçen zaman tesis edilmesinin mümkün olmadığına doğru eşleri inandırmaktadır. Evlilikte neticenin bu şekilde sonlandırılmasına sebep teşkil eden sosyolojik anlamda bazı durumlar vardır. Özellikle eşlerin birbirlerinden farklı olan yaşam tarzları, bireyselliğin abartılı bir şekilde piyasaya sürüldüğü bir zamanda yaşamamız, evlilik, aile kurumlarının yaşadığımız şu zamanın özgürlük anlayışından farklı bir temel üzerinde kurulması gerektiğinin bilinmemesi, ekonomik özgürlüğün verdiği güç gibi neticelerden dolayı yaşanabilmektedir.

Her ne kadar eşler, kendilerini evlilik konusunda inandırmış olsalar da, kafalarında ki bazı suallere cevap vermeden evlendikleri için, yani birbirlerini tanımadan aile yuvasını inşa ettikleri için, aile içi iletişimsizliğin doğurduğu, kültürel, sosyo-ekonomik farklılıklardan kaynaklanan davranışların doğurduğu çelişkiler, ayrılığı, anlaşamamayı tetiklemektedir. Bu sebeplerden dolayı evlenmeden önce küfüv (denklik ) esaslarının göz önüne alınması, yıllarca süren gelenek ve görenekler içerisinde yuvaların birleştirilmesi, gibi kriterler daha uzun süreli evliliklerin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Boşanmanın çocuklara etkisi konusunda aile zarar görmemeleri doğrultusunda hareket etseler de, çocukların çevresinde bulunan mutlu anne ve babalı yaşamlar, çocukların olumsuz etkilenmesine sebep olacak durumları doğurur. Ayrılan anne ve baba, birbirlerinden boşanmış olsalar da, çocuklarının olması dolayısıyla, aile kavramının aynı çatı altında gerçekleştirmemiş olsalar da, çocukların bakımını ve ihtiyaçlarını karşılama da aile gibi olurlar.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top