Son Dakika
Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Boşanmanın Tanınması ve Tenfizi Ne Kadar Sürer?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Yurtdışında ikamet eden kişiler, yaşadıkları ülkede bulunan mahkemelere boşanma davası açarak evliliklerini sonlandırdıklarında bu boşanma Türkiye’de direk olarak tanınmamaktadır. Yani yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararının Türkiye’de tanınması için boşanma tanıma tenfiz davası ülkemizde açılması gerekmektedir. Boşanmanın tanınması ve tenfizi ile ilgili olarak en fazla merak edilen konulardan birisi  de boşanma tanıma tenfiz davası süresidir.

Boşanmanın tanınması ve tenfizi ne kadar sürer diye merak eden kişiler açısından bu davanın süresini belirleyen en önemli unsur, boşanma tanıma tenfiz dava sürecinin nasıl yürütüldüğüdür. Boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi davasının en kısa sürede sonuçlandırılması adına yurtdışında boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile davayı yürütmeleri önerilir. Bu şekilde yürütülen boşanma tanıma tenfiz davaları 1 hafta ile 3 ay arasında değişirken, boşanma tanıma tenfiz davasının bireysel olarak yürütülmesi durumunda dava yıllarca sürebilmektedir.

Boşanmanın tanınması ve tenfizi süresini belirleyen farklı unsurlar da vardır. Boşanma tanıma tenfiz davasının nerede açılacağı, boşanma tanıma tenfiz davası belgelerinin eksiksiz hazırlanması ve Türkiye’ye gönderilmesi gibi gibi faktörler boşanmanın tanınması ve tenfizi süresini etkileyen diğer unsurlardır.  Örneğin boşanma tanıma tenfiz davası açılacak olan yetkili mahkemenin iş yoğunluğunun fazla  olması dava gününün daha ileri bir tarihte olmasına neden olacak bu da boşanmanın tanınması ve tenfizi süresini arttıracaktır. Ya da boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerin yurtdışı mahkemelerinden gönderilmesinin beklenmesi durumunda bu süreç aylar hatta yıllarca sürebileceği için bireylerin gerekli belgeleri yurtdışında temin ederek kendileri göndermeleri boşanmanın tanınması ve tenfizi süresini kısaltacaktır.

Bu ve bunun gibi bir çok küçük ayrıntı boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi süresini belirleyebildiği için boşanma tanıma tenfiz davası açacak kişilerin hukuki süreci ve gerekli prosedürleri doğru işletebilmesi önemlidir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top