Son Dakika
Boşanmanın Tanınması Davası

Boşanmanın Tanınması Davası

Boşanmanın Tanınması Davası
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanmanın tanınması davası, yabancı ülke mahkemelerince verilmiş olan boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması adına açılması gereken bir dava türüdür. Milletler arası özel hukuka göre yabancı ülkelerde boşanma gerçekleştirmiş bireylerin boşanmanın tanınması davası açmamaları durumunda boşanmaları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Bu yüzden boşanmanın tanınması davası açmayan kişiler Türkiye’de hala evli görünmektedirler.

Boşanmanın tanınması davası açarak yabancı ülke mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararının Türkiye’de de tanınmasını talep eden bireyler açısından boşanmanın tanınması davası zor ve uzun bir süreç olabilmektedir. Özellikle ülkemizde dava süreleri göz önüne alındığında boşanmanın tanınması davası yıllarca sürebilmektedir. Tabi ki boşanmanın tanınması davası açısından süreyi minimuma indirmenin farklı yolları vardır. Eşlerin yurtdışında gerçekleştirdikleri boşanmaya ilişkin belgelerin Türkiye’ye gönderilmesini beklemek aylarca zaman alacağından dolayı boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı farklı boşanma tanıma tenfiz avukatlarına vekalet vermesi ve gerekli belgeleri hazırlamaları durumunda boşanmanın tanınması davası en erken 1 hafta içerisinde sonlanabilmektedir.

Boşanmanın tanınması davası açılması gerektiğinin bir çok kişi farkında olmamaktadır. Özellikle uzun yıllar yurtdışında yaşamış kişiler o dönem boşanmanın tanınması davası açmaya ihtiyaç duymamaları nedeniyle bu davanın açılması gerektiğini unutabilmektedirler. Yıllar sonra Türkiye’ye geldiklerinde ve resmi bir işlem gerçekleştirmek istediklerinde hala evli olarak göründüklerini ancak o zaman kavrayabilmektedirler. Hatta kimi zaman Türkiye’ye döndüğünde yeniden evlenmek istemeleri durumunda boşanmanın tanınması davası açmamış olan bireyler yeniden evlenemeyecekleri gerçeğiyle yüz yüze kalmaktadırlar.

Boşanmanın tanınması davası açılmaması yukarıda da örneklendirdiğimiz gibi bireylere ileriki aşamada büyük sıkıntılar yaşatabilmektedir. O nedenle boşanmanın tanınması davası en kısa sürede açılması önerilmektedir.

Boşanmanın tanınması davası açmak isteyen boşanmış eşlerin bu süreçte uzman boşanma tanıma tenfiz avukatı tarafından hukuki destek almaları dava süresini minimuma indirmektedir. Aksi durumda aylar hatta yıllar sürebilen bu dava eşlerin ikisinin de Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları ile birlikte davanın açılacağı mahkemenin iş yüküne de bağlı olarak en geç 2 ay içerisinde neticelenebilmektedir. Boşanmanın tanınması davası açılması esnasında eşlerin boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları zorunlu değildir. Fakat gerek dava süresinin uzun olması gerekse de dava neticesinde olası bir hak kaybı ile karşılaşılmaması adına bireylere boşanma tanıma tenfiz avukatı tutmaları önerilmektedir

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top