Son Dakika
Boşanmanın Ergen Çocuklara Etkisi

Boşanmanın Ergen Çocuklara Etkisi

Boşanmanın Ergen Çocuklara Etkisi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Hayatın aile olarak devam edemeyeceğini düşünen eşler, duygusal ayrılıklarını, yasal ayrılıkla teyit ettirmelerine boşanma denir. Boşanmanın aile üzerinde, ailenin yakınları üzerinde bazı etkileri vardır. Özellikle çiftlerin yaşadığı kültürel çevre, değerler, örf ve adetler boşanmanın neticesinde yaşanan sorunları, psikolojik rahatsızlıkları arttıran önemli bir nedendir. Eğer eş, boşanmanı pekte iyi bir sonuç olmadığını düşünen bir kültürden gelip, ne olursa olsun, boşanmanın bir çare olmadığını ve değerleri ile çeliştiğini düşünen bir yapıda yetiştiyse, bunların baskısı altında kalmaktan korkacaktır. Eşlerin yaşadığı bu g,b, sıkıntılar düşünüldüğünde, hayata olan bakışları daha yeni yeni belirmeye, oturmaya başlayan çocukların anne ve babasının boşanmasına tanık olduğunu görmek elbette onlar üzerinde daha yıpratıcı etkilere neden olmaktadır.

Boşanma davası öncesinde eğer aile, anlaşarak boşanmaya karar vermiş ve önceden bu işi çocuklarına güzel bir şekilde anlatmışlarsa, 12 yaş ve üzeri çocukların bunu anladığı ve mantıklı karşıladığı görülmüştür. Bu da, eşlerin birbirlerini darp etmeden, aldatmadan, haysiyetsiz bir davranışta bulunmadan başka sebeplerden dolayı anlaşarak boşanmalarından çocukların daha az etkilenebileceğini açıklamaktadır. 12 yaş ve üzeri çocuklar aile içerisindeki kavga ve dövüşleri anlayabilen bir yaşa sahiptirler. Bunların evde olan huzursuzluğun membaının kim olduğu konusunda bilgileri vardır. Anneye yapılan şiddet veya ilgisizlik, çocuğa da yapıldığından, bunları çocuklar ayırt edebilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bazen anneye çocuk, boşanması gerektiğini kendi dile getirebilir, bunu neden yapmadığını? Kendisinin darp eden eşine neden katlandığını sorabilir? Annesinin durumuna bakarak, ona acıma hissi gelişebilir. Annenin babayı dövme işi pek görülmediğinden babaya karşı böyle bir hassasiyet asla yoktur. Bu da, boşanma davalarında çocukların velayetinin kime verilmesi konusunda çocuk üzerinde yapılan inceleme sonrasında, anne olarak neticelenmektedir.

Boşanma psikolojisinin ergen çocuklar üzerindeki etkileri, yaşadıkları dönemin ruhsal bozuklukları ile birleşerek daha fazla olumsuz neticelerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Eğer anne ve baba, bu dönemde çocuklarına sevgi ve şefkati göstermezseler, çocuk bunu başka yerlerde arayacaktır. Okulu boşlama, hayata küsme, kafa karışıklığı gibi durumlar, çocukların kötü bir takım alışkanlıklara meyilli olmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer çocuğun çevresinde bulunan kimseler, kendisini kötü alışkanlıklara meyil ettirici bir güruh olursa, çocuğun madde bağımlılığı gibi kötü durumlara muttali olacağı söylenmektedir. Ancak ergenlik döneminde anne ve baba boşanmış olsalar dahi, çocuklarına yardımcı olurlarsa, ona yol gösterir, sevgi ve şefkatlerini beraber esirgemezlerse, boşanma halini ergenlik döneminde olan çocuk, içerisine sindirecektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top