Son Dakika
Boşanmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Boşanma mutsuz bir evlilik yaşayan çiftlerin mevcut evliliklerini yasal olarak sonlandırmaları anlamına gelmektedir. Medeni Kanuna göre eşlerin boşanma davası açmaksızın evliliklerini neticelendirmeleri mümkün olmamaktadır. Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişilerin bu süreçte boşanma davası açmaları gerekir.

Peki boşanabilmek için ne gereklidir?

Öncelikle boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen bireylerin medeni kanun içerisinde belirtilmiş boşanma nedenleri içerisinden bir tanesine sahip olmaları gerekmektedir. Hangi durumların haklı boşanma sebebi sayıldığı 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak açıklanmaktadır. Haklı bir boşanma nedenine sahip olunmaması durumunda bireylerin açacakları boşanma davası reddedilecektir.

İkinci olarak boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişilerin bu süreçte boşanma davası açabilmeleri için boşanma dilekçesine ihtiyaçları vardır. Boşanma dilekçesi içerisinde bireyler boşanma nedenlerini açıkça ifade etmelidirler.

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişiler açısından boşanma süreci oldukça karmaşık ve yıpratıcı bir süreç olabilmektedir. o nedenle boşanma davası açmadan önce eşleriyle boşanma hususunda tüm konularda anlaşmaları onların en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirmelerini sağlayacaktır. Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen bireylerin eşleri ile her konuda anlaşmaları neticesinde “anlaşmalı boşanma davası” açılabilmektedir. Tabi ki anlaşmalı boşanma davası açılabilmesinin belirli şartları vardır. Bu şartların yerine getirilmesi durumunda eşler en geç birkaç ay içerisinde boşanabilmektedirler. Diğer yandan eşlerin bu süreçte anlaşamaması durumunda çekişmeli boşanma davası açılacaktır. Çekişmeli boşanma davası içerisinde eşler nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi konularda uzlaşma içerisinde değildirler ve sıklıkla hak kaybı yaşanmasına neden olmaktadır.

Boşanmak istiyorum ne yapmam lazım diyen kişilerin bu süreçte eşleri ile anlaşıp anlaşmamaları açılacak boşanma davası türünü direk olarak etkilediğinden bu husus oldukça önemlidir. Fakat bu süreçte gerek anlaşmalı boşanma gerekse de çekişmeli boşanma davası olsun bireylerin kendilerini savunacaklarına inandıkları en iyi boşanma avukatı ile süreci yönetmeleri onlara mutlak fayda sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin imzalamaları gereken anlaşmalı boşanma protokolünün (sözleşmesinin)  uzman bir boşanma avukatı tarafından hazırlanması eşlere tek celsede boşanma gerçekleştirilmesini sağlayabilirken çekişmeli boşanma davalarında ise uzman boşanma avukatı bireylerin herhangi bir hak kaybı yaşamalarının önüne geçebilecektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top