Son Dakika
Boşanmada Ortak Mallara Tedbir Koydurma

Boşanmada Ortak Mallara Tedbir Koydurma

Boşanmada Ortak Mallara Tedbir Koydurma
2 votes, 3.00 avg. rating (67% score)

Eşlerin duygusal bağlarını koparması, beraberinde resmi sözleşme olan evliliğinde sonlandırılmasını meydana getirmektedir. Aileyi korumak için çıkarılan tedbirlerin uygulanması, boşanmaları düşürse de, hayatın bir gerçeği olan ayrılıkların sonlandırılması söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle 4721 sayılı Türk Medeni kanunu boşanma durumlarından ortaya çıkacak olan anlaşmazlıkları kontrol altına almıştır. Her ne kadar boşanma çekişmeli şekilde daha çok meydana gelse de, eşlerin birbirleriyle anlaşarak boşanmaları da söz konusu olmaktadır.

Boşanma davası anlaşmalı bir şekilde açıldığında, boşanmanın feri esasları iki taraf arasında çözülmüş olmaktadır. Anlaşma protokolünde feri esaslara ilişkin olan kararların ortaklaşa bir şekilde çözülmesi, boşanma sürecini olumlu etkilemektedir. Boşanma davası açacak olan kimselerin önceden avukatları nezdinde yaptıkları anlaşmayla, çocukların velayeti, mal ve mülk paylaşımı gibi konular karara bağlanır. Bu da hakiminin ilk celsede boşanma kararı almasını sağlar.

Ama her boşanma anlaşmalı bir şekilde meydana gelmemektedir. Çekişmeli boşanma davalarında velayet davaları veya mal ve mülk paylaşımı hususunda çekişmeler yaşanmaktadır. Hakim varsa çocukların velayeti hakkında çocuğun durumuna göre karar belirlese de, mal ve mülk paylaşımı konusunda daha çetrefilli işler söz konusu olmaktadır. Çocuk velayeti hususundan daha çekişmeli geçen mal ve mülk paylaşımında bazı tedbir kararları alınmaktadır.

Boşanmada mal kaçırma ihtimalinin olmasına binaen boşanma esnasında mallara tedbir konulmasına dair karar hakim tarafından alınabilmektedir. Boşanmada ortak mallar karşı taraf aracılığıyla kaçırılması veya başka şekilde zimmete geçirilmesi gibi durumların yaşanmaması adına kanunlar mallara tedbir kararı yolunu açmaktadır. Hukuk muhakemeleri kanununda yer alan 389. Madde boşanmada mallara tedbir esaslarını saymaktadır. Bu maddelerden birinin varlığının mümkün olması durumunda hakim boşanmada mallara tedbir kararı alabilmektedir.

Hukuk Muhakemesi Kanunun 389. Maddesinde yer alan tedbir nedenleri şu şekilde sayılmaktadır:

  1. Mevcut durumda ortaya çıkabilecek farklı gelişmeler nedeniyle mal edinme hakkının önemli ölçüde zorlaşması,
  2. Ya da imkansız hale dönüşebileceğinden tedirgin olunması
  3. Gecikme nedeniyle sakıncaların meydana gelebileceği
  4. Ya da gecikme sebebiyle zararların ortaya çıkması

Mal ve mülk paylaşımında beliren çekişmenin ihtiyati tedbir kararının alınmasında yeterli sebep olarak görülmüştür. İhtiyatı tedbir kararının konulabilmesi için gerekli olan ana neden, kişinin kullanabileceği hakkının kullanılmasına mani olacak bir durumun yaşanmasıdır. Mesela eş yoksulluk nafakasının alınabileceğini düşünüyor ancak eşinin boşanmada mal kaçırma gibi bir girişimi nedeniyle kendisini fakir göstermeye çalışacağından şüphe ediyorsa, mallara tedbir kararı alınabilir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top