Son Dakika
Boşanmada Ne Kadar Tazminat Ödenir?

Boşanmada Ne Kadar Tazminat Ödenir?

Boşanmada Ne Kadar Tazminat Ödenir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davalarında tazminat konusu sıklıkla merak edilen konular arasında olmaktadır. Boşanma davasında hakim ne kadar tazminat verir diye merak eden bireyler açısından boşanmada tazminat, maddi tazminat ya da manevi tazminat olarak farklılaşmaktadır. Boşanma davalarında maddi tazminat, eşin uğradığı maddi kaybın giderilmesi adına talep edilebilmektedir. Boşanma davalarında manevi tazminat ise kişilik haklarının saldırıya uğraması sonucu bu zararın tazminine ilişkin taleplerdir.

 

 

Öncelikle boşanmada ne kadar tazminat ödenir sorusu cevabı net olan bir soru değildir. Çünkü boşanma davalarında maddi ve manevi tazminatı belirleyen farklı unsurlar bulunur. Boşanma davalarında tazminat belirlenirken, açılacak olan boşanma davası için öne sürülen boşanma nedeni, boşanmayı getiren olaylar üzerinde bireylerin kusurlu olma oranları, boşanma davalarında tarafların maddi durumları, tarafların sosyal statüleri… gibi bir çok unsur boşanmada ne kadar tazminat ödenir diyen bireylerin alacakları tazminat tutarlarını belirlemektedir.

 

Boşanma davalarında tazminat talep edecek olan bireyler açısından boşanmayı getiren olaylar üzerinde kusursuz olunması şartı bulunmamaktadır. Boşanmayı getiren olaylarda taraflardan daha az kusura sahip olan kusurlu taraftan tazminat talep edebilmektedir. Boşanma davalarında iki taraf da maddi ve manevi tazminat talebinde bulunmaktadır. Boşanma davalarında her iki tarafında maddi veya manevi tazminat talebinde bulunduğu durumlarda mahkeme boşanmaya ilişkin hukuki sebepleri inceleyerek daha az kusurlu ya da kusursuz tarafında tazminat talebini yerine getirmektedir.

 

Maddi ve manevi tazminat taleplerinde mahkeme talep edilen tazminat talebinden daha yüksek bir tazminat tutarına karar vermemektedir. Örneğin açılacak olan boşanma davasında taraflardan birisinin 200.000 TL maddi tazminat ve 50.000 TL manevi tazminat talebinin bulunması durumunda toplamda 250.000 TL olan tazminat talebini aşan bir tutarda tazminata hükmetmemektedir.

 

Boşanmada ne kadar tazminat ödenir diyen kişilerin tazminat taleplerinin istenilen şekilde sonuçlanması ancak, uğradığı maddi veya manevi zararın somut olarak tespiti ile mümkündür. Bu noktada, uğranılan zararın tespiti açısından, boşanma davalarında kullanılacak deliller, görgü tanıkları, zararın ispatında kullanılacak diğer argümanlar boşanmada ne kadar tazminat ödeneceği ile ilgili olarak belirleyici olacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top