Son Dakika
Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

01 Ocak 2002 yılından sonra yürürlüğe giren 4721 sayılı yeni Türk Medeni Kanunu, eski medeni kanunun aksine boşanmada mal paylaşımı hakkındaki hükümleri daha net ve adaletli bir şekilde düzenlemiştir. Bu kanunla beraber edinilmiş mallara ait yasal mal rejimi sistemi getirilmiştir. Bunun yanında mal ayrılığı rejimi, paylaşmalı mal ayrılığı, mal ortaklığı rejimleri gibi 3 ayrı rejime de açıklık getirmiştir. Eğer boşanacak olan eşler saydığım rejimlerden birine özel olarak tabi değillerse edinilmiş mal rejimine tabidirler. Yeni çıkan Türk Medeni Kanunundan önceki mallar mal ayrılığı rejimine, bu tarihten sonraki mallar ise edinilmiş mal ayrılığına tabi olacaktır.

Edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olan eşler, evlilik sözleşmesinin sona ermesi halinde ilk olarak kendi şahsı mallarını geri almaktadırlar. Türk Medeni Kanununda bu kişisel mallara nelerin girdiği de açıklanmıştır. Bunlardan birincisi, eşlerden birinin kişisel olarak tek başına yararlandığı eşya, ikincisi, mal rejiminin başında eşlerden birine ait olan veya eşin miras yoluyla kazandığı mal, üçüncüsü manevi tazminat alacakları, dördüncüsü, kişisel olarak kabul edilecek olan değerlerdir.

Eşlerin kendi aralarında yapacağı bir anlaşmada kişisel mallar arasına nelerin gireceğini belirlemede kullanılabilmektedir. Ancak burada eşler kanunca belirlenen sözleşme şartlarına göre hareket etmelidirler. Bu sözleşme şartlarında eşler kişisel mallarının gelirlerinin edinilmiş mallara katılamayacağını kararlaştırmalılardır. Mesela eşlerin birinin sahip olduğu gayrimenkul varsa, bunun kirası ortak mal durumundadır. Ancak sözleşme ile bununda kişisel gelir olarak belirlenmesi sağlanabilir.

Eğer bir eş malın kendisine ait olduğunu ispat edemiyorsa o mal, edinilmiş mal olarak değerlendirilir. Edinilmiş mallarda tasfiye söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse bir gayrimenkulün erkek üzerine kayıtlı olduğu varsayılsın. Bu mal ortadan bölünerek pay edilmeyecektir. Malın parasal değerine göre bir paylaşım söz konusu olacaktır. Kişisel mal ve edinilmiş mallara örnek olarak şunları sayabiliriz.

Traş malzemeleri, kişisel ihtiyaçlarımıza cevap veren bir gereçtir. Spor malzemeleri, cep telefonunuz, çalışma masamız gibi gereçlerin hepsi kişisel olarak değerlendirilir. Birinden bir ev sizlere kaldıysa buda kişisel malınızdır. Ancak yukarıda söylediğimiz gibi kirası kişisel değildir. Mal sözleşmesi esnasında bunu da kişisel gelir olarak belirlemeniz gerekir. Kazandığınız ikramiye, loto gibi gelirlerin hepsi kişisel mal olarak değerlendirilir. Ama evlilik süresince çalışmalarınızdan elde ettiğiniz gelir sonucu alınmış ev, edinilmiş maldır.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top