Son Dakika
Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl olur
Boşanmada Mal Paylaşımı

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl olur

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl olur
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Tarafların çeşitli nedenlerle ortak hayatlarını devam ettiremeyerek boşanma kararı almaları son derece doğaldır. Ancak bir tarafın boşanma sonrası mağdur olmaması da en önemli konulardan biridir. Öyle ki, birçok kişi, ve belirtmeliyiz ki özellikle de kadınlar,boşanma sonrası maddi geçimlerini düşünerek evliliğe deyim yerindeyse ‘katlanmakta’dırlar. Oysa kanunlarımız, boşanma sonrası eşlerin mağdur olmasını engellemeye yönelik bir takım düzenlemeler içermektedir. Nafaka, maddi tazminat, mal paylaşımı gibi konular bu kapsamdadır.

Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl olur?

Mal paylaşımı konusunda, bir taraf, örneğin kadın çalışmasa da evlilik içindeki emeği, ev içindeki çalışması, bu malları koruması gibi hususlar yok sayılamaz. Bu nedenle, yeni Medeni Kanun, çalışmayan kadına da, sonradan edinilmiş mallar üzerinden hak verir.

Boşanma sürecinin kendisi de sıkıntılı bir süreç olmasına rağmen,boşanma sırasında malların paylaşımı konusu genellikle en sıkıntılı konuların başında gelmektedir.  Genellikle tarafların bu konuda anlaşamamaları sonucu, boşanma sonrası mal paylaşımı konusu mahkemeye taşınmaktadır.

Eski Medeni Kanun kadınlara Boşanmada mal paylaşımı konusunda pek hak vermemiş olmasına karşın, yeni Medeni Kanun, bu konuda kadınların mallara katılma rejimini yasal mal rejimi kabul etmiştir. Buna göre üç tür mal rejimi söz konusudur. Bunlar; mal ayrılığı, paylaşmalı mal ayrılığı ve mal ortaklığı rejimleridir.

Boşanma durumunda taraflar bu mal rejimlerinden birini seçmemişse, edinilmiş mallara katılma rejimi söz konusu olur. Kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ocak 2002 tarihinden önce alınmış malların paylaşımında mal ayrılığı, bu tarihten sonra edinilmiş malların paylaşımında ise mallara katılma rejimleri uygulanmaktadır.

Edinilmiş mallara katılma rejimine göre, boşanma sonrası mal paylaşımı durumunda taraflar kendilerine ait kişisel malları geri alır. Bu kişisel mallar şunlardır: taraflardan yalnız birinin kullanımına yarayan eşyalar, mal rejimi başlangıcında ya da sonradan miras gibi yollarla taraflardan birine kalan eşyalar, manevi tazminatlar ve kişisel mallar yerine geçen değerler. Bunun dışında, boşanma durumunda taraflar aralarında anlaşarak da kişisel mallarının neler olduğuna karar verebilirler.

Gelgelelim, sonradan edinilmiş mal paylaşımı söz konusu olduğunda ise kanuna göre bu mallar, bu rejim süresince tarafların karşılığını vererek elde ettiği mallardır.

Burada belirtmekte fayda var ki, boşanmada mal paylaşımı sırasında bir taraf bir malın kendisine ait olduğunu iddia ediyorsa bunu ispatlamakla yükümlüdür. Mal paylaşımı sırasında bir tarafa ait olduğu ispat edilmeyen mallar paylıdır.

Boşanmada Mal paylaşımı sırasında, kişisel malları, malın ait olduğu tarafın aldığını belirtmiştik. Sonradan edinilmiş mallar söz konusu olduğunda mal paylaşımı konusunda, malların bölünmesi değil, bu malların maddi değerinin paylaşılması durumu ortaya çıkar. Örneğin, bir daire eşler arasında bir yarısı bir eşin diğer yarısı diğer eşin üzerine yapılacak şeklinde değil, bu dairenin değerinin paylaşılması gerçekleştirilir. Ayrıca, edinilmiş mallar bölüşülürken, borçlar bu değerlerden düşülür.

Özetle, Boşanmadmal paylaşımıboşanma sürecinde önemli bir konudur ve bu konuda bir boşanma avukatından yardım almanız, hak kaybı yaşamamanız açısından önem taşımaktadır.

Anlaşmalı Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı yapılırken eşlerin hangi mal rejimine tabi olduklarına bakılmaksızın, boşanma protokolü içerisinde eşlerin mal paylaşımı konusunda uzlaştıkları şartlar dahilinde anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı yapılmaktadır. Çekişmeli boşanmalarda eşlerin mal rejimleri önem arz ederken, anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı hususunda eşlerin uzlaştıkları şartlara göre mal paylaşımına hakim karar vermektedir

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Merhaba, eşimle boşanacağım. Aklımdaki soru şu:

    Mal varlığımın ne kadarı eşime verilecek ?

    Buna cevap verirseniz sevinirim.

  2. merhaba ilker bey ben 0n yıllık evliyim bu evlilikten 10 yaşında bir oğlum var.karınmın beni aldattığını öğrendim 2 aylık telefon görüşmeleri olduğunu,tur şirketinden kendi kredi kartıyla satın alınarak aynı otelde ve aynı odada kaldıklarını kendi yöntemlerimle kesin olarak tespit ettim.kendine boşanma davası,cocuk için velayet,mal rejimi,tazminat davası açacağım.ev ve araba eşimin üzerine olması bi şey ifade edermi ayrıca oğlumun tüm masrafları benim anne ve babam tarafından karşılanıyor(yemesi içmesi,okul masrafları,ödevleri okula getirilip götürülmesi vs.) bunu tüm çevremizde bilmekte ayrıca babam ikokul öğretmeni buna bağlı olarak çocuk okulda çok başarılı.bu saydığım tüm her şey davaların gidişatını etkiliye bilecek şeylermi.şimdiden teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top