Son Dakika
Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat

Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanmada maddi veya manevi tazminat isteyebilmek için ilk olarak bir tazminat talebinizin olması gereklidir. Tazminat talebinizi boşanma davası ile birlikte ya da ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz.

Her iki tazminat talebinde de bulunabilmeniz için sizin kusurunuzun bulunmaması veya kusurunuzun karşı tarafın kusurundan daha az olması gerekir. Buradaki kusur kavramı ağır kusurun bulunması anlamında değildir. Karşı tarafın çok az bir kusur olsa da geçerlidir ancak kusurun sizi haklı gösterecek derecede olması gerekir aksi halde tazminat alamazsınız. Bu kusur ile boşanma sebebi arasında uygun illiyet bağının bulunması gerekir yani boşanmaya kusur dolaylı veya doğruda etki etmesi gerekir aksi halde yine tazminat alamazsınız.

Her iki tazminat davasında da tazminat miktarı hâkim tarafından belirlenir. Ekonomik,  sosyal durumu ve tarafların kusur derecesini dikkate alarak tazminat miktarı hâkim tarafından belirlenir.

Maddi tazminat davasında tazmin edilecek olan zarar mevcut veya beklenen menfaatin gerçekleşmemesi nedeniyle uğranılan zarardır. Tabi bu demek değildir ki bu zararlar en ufak ayrıntısına kadar tazmin edilecek bu hâkimin iradesine kalmıştır. Yukarıda belirtmiş olduğum gibi sosyal, ekonomik durumu ve kusur derecelerini dikkate alarak hâkim bu zararın miktarı belirler.

Manevi tazminat davasında en önemli husus kişilik hakkının zedelenmiş olmasıdır. Kişilik hakkı, kişinin toplum içindeki saygınlığını ve kişiliğini serbestçe geliştirmesini temin eden tüm öğeler üzerinde sahip olduğu haktır. Bu hakkın kapsadığı öğelere örnek verecek olursak: yaşam, vücut tamlığı, sağlık; şeref ve haysiyet…  Kişilik hakkınız zedelenmişse duyduğunuz acı, elem ve kederi bir nebze olsun azaltması için karşı tarafa manevi tazminat davası açabilirsiniz. Yukarda belirttiğim gibi yine bu zararın miktarı hâkim tarafından gerekli durumlar göz önünde tutularak belirlenecektir.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top