Son Dakika
Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?

Boşanmada Kadının Hakları Nelerdir?
18 votes, 3.89 avg. rating (78% score)

Boşanma davası açacak kadınlar açısından bu süreçte haklarını bilmek ve boşanmadan doğacak olan haklarının korunmasını istemek önemlidir. O nedenle boşanma davası açmak isteyen kadınların en fazla merak ettikleri konulardan birisi de boşanmada kadın hakları olmaktadır. Boşanmada kadının hakları ile ilgili oalrak öncelikle boşanmayı getiren olaylar içerisinde tehdit, fiziksel şiddet, psikolojik şiddet ya da duygusal şiddet unsurları var ise açılacak boşanma davası içerisinde kadının koruma talep etmesi mümkündür. Boşanma davası açılacak olan Aile Mahkemesinden kadın, eşinin kendisini tehdit ettiğini ve şiddet uygulayacağına dair çekincesinin olduğunu belirterek hakimden koruma kararı vermesini talep edebilmektedir.

Boşanmada kadının hakları arasında yer alan bir diğer unsur ise tedbir nafakası olmaktadır. Boşanma davası açan kadın boşanma davasının devamı boyunca maddi kayıplarının telafisi adına tedbir nafakası talep edebilmektedir. Tedbir nafakası boşanma davası sürerken kadına ödenmesi gereken bir nafaka türüdür. Tedbir nafakası ile birlikte varsa çocukların bakımı için de çocuk bakım nafakası talep edilebilmektedir. Boşanma davası açan kadın nafaka talebinde bulunurken ne kadar talep ettiğini belirtmeli ve yasal faiz uygulanması isteğini de belirtmelidir. Burada yasal faiz istenilmesi zaman içerisinde nafakanın enflasyon karşısında değer kaybı yaşanmasını önleyecektir.

Evlilik ile birlikte çalışma hayatınızı sonlandırarak ev hanımı olma gibi bir durum söz konusu ise, mesleki kariyerin evlilik nedeniyle sekteye uğradığını belirterek bu konuda maddi tazminat talebinde bulunulmaktadır.

Evlilik içerisinde size ait takı mücevher,altın, döviz gibi maddi değere sahip varlıklarınızın evlilik içerisinde harcanması durumunda tazmini talep edilebilmektedir.

Kadına kalan miras evlilik içerisinde kadının şahsi malı sayılmaktadır ve eğer harcanmıssa bunu tekrar talep edebilecektir. Harcanmamış olması durumunda ise mal paylaşımına tabi olmamaktadır.

Boşanmada kadının hakları arasında bir diğer unsur ise evlilik içerisinde kişilik haklarının ihlali gibi bir durum var ise manevi tazminat talep edebilmektedir. Kişilik hakları, hakaret, dayak, aşağılama, küfür, psikolojik şiddet, sosyal şiddet gibi pek çok unsuru barındırmaktadır. Kadının bu gibi bir tutuma maruz kalması durumunda boşanmada manevi tazminat talep etme hakkı bulunur.

Evlilik içerisinde 2002 yılından sonra alınmış mallara ortaklık söz konusudur. Bu nedenle boşanan kadının hakları arasında mal paylaşımının adil yapılması da söz konusudur.

Boşanmada kadının hakları açısından bir diğer olumlu unsur evlilik içerisinde eşlerin birbirinden mal kaçırması gibi bir durumla karşılaşmamaları için birlikte ikamet edinilen eve, aile konutu şerhi konulmasıdır. Aile Konutu şerhi konulması evin elden çıkarılmasının önünde engel teşkil edecek ve mal kaçırılmasını engelleyecektir.
Boşanan kadının haklarının korunması adına bu süreçte hukuki bilgi ve deneyim sahibi bir boşanma avukatı tarafından destek alması önerilir. Boşanma sonrası yaşanılabilecek olan hak kayıplarının önüne geçilmesi adına boşanma avukatı müvekkillerine mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Merhaba,isviçrede evlendim 1,5 yıl once.Turkıye ye evlilik bildirimi yapılmadı. şimdi boşanmak ve türkiye ye dönmek istiyorum bu durumda türkiyede halen bekar göründüğüm için boşanma davası açmama gerek var mı..eşim psikolojık sorunlar olan alkol bagımlısı bırı.İsviçredeki boşanmadan nafaka alabılrımıyım.işimi bırakıp isviçreye geldim.ya da isviçrede evlilik iptali nasıl olur..Tesekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top