Son Dakika
Boşanmada Erkeğin Hakları Nelerdir?

Boşanmada Erkeğin Hakları Nelerdir?

Boşanmada Erkeğin Hakları Nelerdir?
5 votes, 4.20 avg. rating (83% score)

Boşanma sürecinde merak edilen konulardan birisi de kocanın yani erkeğin boşanmada hakları olmaktadır. Boşanmada erkeğin hakları ve bu hakların nasıl savunulacağı bireylerin hukuki anlamda süreci nasıl yürüttükleri ile ilintilidir. Burada belirtmek gerekir ki her iki eşinde boşanmada hakları vardır fakat bu haklar, boşanma davasının nasıl yürütüleceğine göre farklılık gösterir. Boşanmada erkeğin hakları nedelerdir diyen bireyler açısından erkeğin hakları, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi bir çok hususu barındırır. Şimdi boşanmada erkeğin hakları nelerdir konusunda ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışacağız

 

Erkeğin/ Kocanın Velayet Alma Hakkı

Toplum içerisinde sıklıkla bilinen yanlışlardan birisi de çocuğun her zaman anneye verileceği yönündedir. Bu genellemenin hukuki bir geçerliliği yoktur. Çocuğun velayetine karar verilirken çocuğun menfaatleri doğrultusunda , çocuğun bakımı, nasıl bir gelecek sağlanacağı, çocuğun büyüyeceği ortamın çocuğun sağlığı açısından önemi gibi bir çok husus göz önüne alınmaktadır. O yüzden boşanmada erkeğin hakları arasında çocuğun velayetini alma hakkı da yer alır.

 

Boşanmada Erkeğin Tazminat Hakkı Var mıdır?

Boşanma davalarında tazminat talep edecek kişiler açısından, maddi tazminat taleplerinde boşanmayı getiren olaylar dikkate alınarak tazminata hükmedilir. Bu noktada boşanmayı getiren olaylar üzerinde erkeğin eşinden daha az kusura sahip olması ya da kusursuz olması durumunda tazminat maddi tazminat talep etme hakkı vardır. Boşanmada Erkeğin hakları açısından manevi tazminat talep etmek istenmesi durumunda ise kişilik hakları saldırıya uğrayan kişi manevi tazminat talebinde bulunabilir. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığında aldatılan erkek eş, kişilik hakları saldırıya uğraması nedeniyle eşinden manevi tazminat talep edebilir. Aynı şekilde eşinin aldatma eylemini gerçekleştirdiği 3. kişiye de manevi tazminat davası açabilmektedir.

 

Boşanmada Erkeğin Mal Paylaşımı Hakkı

2002 yılından önce gerçekleşmiş evliliklerde aksi bir sözleşme imzalanmamışsa mal ayrılığı rejimi uygulanır. Buna göre her birey kendisi aldığı malın sahibidir. Burada erkek de boşanma sonrası, evlilik içerisinde aldığı malların sahibi olacaktır. 2002 yılından önceki evliliklerde 2002 yılından sonra alınan mallar ise, edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olacak ve eşler arasında kimin aldığına bakılmaksızın mallar eşit paylaştırılacaktır. (kişisel mallar hariç)

2002 yılından sonra yapılan evliliklerde yasal mal rejimi “edinilmiş mallara katılma” rejimidir. Burada eşler farklı bir mal rejimi seçmemişler ise, evlilik içerisinde alınan mallar, eşler arasında eşit şekilde paylaştırılır. Mal rejimleri ve mal paylaşımı hakkında ayrıntılı bilgi almak için “boşanmada mal paylaşımı” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Erkeğin Boşanmada Nafaka Hakları

Nafaka, boşanma sonrası müşkül duruma düşecek olan eş ve çocuk için ödenmesine hükmedilen nafaka ile ilgili olarak toplum algısında yer alan bir başka yanlış genelleme ise nafakanın kadına ödeneceği yönündedir. Yoksulluk nafakası boşanma sonrası hayat standardı düşecek olan eşe ödenmektedir. İştirak nafakası ise çocuğun velayetini alan eşe, çocuğun masraflarının karşılanması amacıyla ödenir. Diğer yandan boşanmada erkeğin hakları arasında yer alabilen hususlardan birisi de boşanma davasında eşinden daha fazla kusura sahip olan kadının nafaka alamamasıdır. Burada ilk başta değindiğimiz gibi boşanma davasının doğru bir şekilde yürütülmesi erkeğin haklarının korunması adına önemlidir.

 

Boşanmada Erkeğin Hakları Nasıl Korunur?

Boşanmada erkeğin hakları korunmak isteniyorsa ilk hedef boşanma davasının istenilen şekilde sonuçlandırılması adına etkili bir süreç yönetimi olmalıdır. Burada bireyler olası bir hak kaybı ile karşılaşmamak adına mutlaka uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almalılar. Boşanma avukatı erkeğin boşanmadaki hakları konusunda müvekkillerine destek olmaktadır. Boşanma süreci içerisinde erkek, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi bir çok konuda hak kaybı ile karşılaşabilir. O nedenle boşanma davasının hukuki anlamda doğru yürütülmesi gerekir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top