Son Dakika
Boşanmada Çocukla Kişisel İlişkinin Tesisi
Boşanmada Çocukla Kişisel İlişkinin Tesisi

Boşanmada Çocukla Kişisel İlişkinin Tesisi

Boşanmada Çocukla Kişisel İlişkinin Tesisi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davalarında velayet konusu eşler tarafından sıklıkla uzlaşma sağlanamayan durumlardan birisidir. Bu süreçte taraflar açısından çocuğun velayetinin alınması önemli bir husus olacağı gibi çocuğun velayetini almayan ebeveynin çocukla kişisel ilişkisinin nasıl olacağı da önemlidir. Boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi kavramı, velayeti almayan tarafın hangi koşul ve şartlar altında çocukla iletişim kurabileceğini ifade etmektedir.

 Boşanmada Çocukla Kişisel İlişkinin Tesisi Nasıl yapılır?

Boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi hususunda tarafların hukuki anlamda etkili bir savunma yapması önemlidir. Çocuğun okul dönemi dışında ya da tatillerde diğer ebeveynde kalabilmesi, velayeti almayan kişinin çocuğu hangi sıklıkta görebileceği, çocukla birlikte velayeti almayan kişinin şehir dışına çıkabilmesi… gibi bir çok unsur boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi kapsamında değerlendirilebilmektedir.

 

Boşanmalarda çocuğun velayetinin alınması önemli bir konudur ve bireyler bu hususta çocuğun kendisi ile yaşamasının çocuğun menfaatleri doğrultusunda olduğuna hakim kanaati oluşturmalıdırlar. Bu kanaatin oluşması velayet kararını etkilemektedir. Zira velayet kararlarında esas unsur çocuğun menfaatleridir ve hakimlerde bu doğrultuda karar verirler.

 

Çocuğun velayetini almak istenmeyebilir. Yine de çocukla ebeveynin bağının kopmaması, velayeti almayan bireyle çocuk arasındaki ilişkinin korunabilmesi adına kişisel ilişkinin tesisi doğru kurulmalıdır. Bu noktada boşanma sonrası çocuğun velayetini almayan kişinin boşanma davasında alacağı boşanma sonrası çocukla kişisel ilişki kararı önem arz eder.

 

Boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi gerek çocuğun velayetini almayan kişi açısından gerekse de çocuğun ruhsal gelişimi açısından üzerinde durulması gereken bir unsurdur. Örneğin çocuğun velayetini annenin aldığını varsayarsak çocuk açısından babasız büyümenin ileriki dönemde yaratacağı olumsuzlar olacaktır. Boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi doğru bir şekilde yapılırsa, baba çocuğu daha sık görebilmekle birlikte, çocuğun belirli aralıklarla babasında kalması da sağlanabilir. Bu durum da çocuğun ileride yaşayabileceği olumsuzlukları en aza indirmek adına fayda sağlamaktadır.

 

Aynı şekilde çocuğun velayetini babanın aldığı durumlarda da çocuğun anne şefkatinden yoksun kalmaması adına boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi açısından alınacak mahkeme kararı önemlidir.

 

Boşanmada çocukla kişisel ilişkinin tesisi noktasında boşanma davasının nasıl yürütüldüğü, boşanma davasında hakim kanaatinin nasıl oluşturulabileceği gibi konularda hukuki destek alınması boşanma sonrası çocukla, velayeti almayan kişi arasındaki ilişkinin nasıl olacağını etkileyecektir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top