Son Dakika
Boşanmada Çocuğun Velayeti

Boşanmada Çocuğun Velayeti

Boşanmada Çocuğun Velayeti
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davası sonrası çocuğun velayeti, boşanma davasısürecindeki en önemli konulardan biridir. Çocuğun velayetigenel olarak anneye verilmekle birlikte, velayetin kime verileceğine dair hakime geniş bir takdir yetkisinin verildiğini söyleyebiliriz.

Şöyle ki; çocuğu bakımından annenin sorumlu olması, çocuğun anne sevgisine ve şefkatine muhtaç olması gibi nedenlerden ötürü, boşanma davası sırasında öncelikle çocuğun velayeti konusunda anneden yana karar verilmesi esastır. Ancakçocuğun velayeti kararının anneden yana verilmesi durumunun istisnaları da tabi ki mevcuttur. Annenin kötü bir hayat sürmesi gibi sebepler, çocuğun velayeti konusunda farklı bir karara neden olabilir. Öte yandan, örneğin çocuk babasının yanında daha iyi bir eğitim alacak, daha iyi imkanlara kavuşacaksa, bu gibi durumlarda da çocuğun velayeti konusunda babadan yana karar verilebilir.

Kısaca, boşanma davası sırasında çocuğun velayetikonusunda önemli olan çocuğun durumu yani onun menfaatleridir.

Burada belirtmekte yarar var ki; çocuğun velayeti konusu, çocuğun reşit olmasıyla sona erer.

Çocuğun velayeti, velayet sahibi olan kişinin ölümü halinde, diğer tarafa geçebilir. Bu durumda, diğer tarafın Aile Mahkemesine dava açması ve çocuğun velayeti konusunda velayetin kendisine verilmesini talep etmesi gereklidir.

Benzer durumda, çocuğun velayeti hakkını kullanan kişi, tutuklanır ya da ceza evine girerse de diğer tarafın Aile Mahkemesi’ne başvurması gerekir.

Çocuğun velayeti, yalnızca boşanma davası sırasında alınır diye bir şey yoktur. Şartlar oluştuğu taktirde diğer tarafçocuğun velayeti hakkının kendisine verilmesini talep edebilir. Çocuğun velayeti hakkını elinde bulunduran tarafın bu hakkını kötüye kullanması gibi durumlarda da karşı tarafçocuğun velayeti hakkının kendisine verilmesini talep edebilir.

Boşanma davası sonrası çocuğun velayeti hakkının bir tarafa verilmesi, diğer tarafın çocuğu görmeyeceği anlamına gelmez. Boşanma davası sırasında, ilgili mahkeme, çocuğun velayeti hakkını elinde bulundurmayan tarafın çocukla görüşeceği zamanları belli şekilde düzenler. Bu görüşme zamanlar, gün ve saatleri de belirtilerek karara bağlanır.

Çocuğun velayet hakkını elinde bulunduran tarafın, diğer tarafa çocuğu göstermemesi, yani kararlaştırılan günlerde çocukla görüşülmesini engellemesi hakkı yoktur. Bu gibi bir durumda, icra dairesine başvurarak çocuğu görmek talep edilebilir. Boşanma davası sonucundaki boşanma kararı icra dairesine götürülür ve icra emri çıkarılır. Eğer buna uyulmazsa, devlet eliyle karşı tarafın çocukla tekrar görüşmesi sağlanır.

Çocuğun velayeti hakkını elinde bulunduran taraf kötü niyetli olarak karşı tarafın çocuğu görmesi hakkını engellerse, çocuğun velayeti hakkı el değiştirebilir.

Özetle, boşanma davası sonrasında çocuğun velayetihakkının kime verileceği kararlaştırılır. Ancak bu hak daha sonra el değiştirebilir. Boşanma davası sırasında çocuğun velayeti konusunun en önemli konulardan biri olduğunu belirtmiştik. Boşanma davası sırasında bu gibi konularda hak kaybı yaşamamak için bir boşanma avukatı yardımı alınması son derece önemlidir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top