Son Dakika
Boşanma ve Nafaka Türleri

Boşanma ve Nafaka Türleri

Boşanma ve Nafaka Türleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma her ne kadar önceden beklenen bir şey olmasa da aslında evlenme kadar doğaldır ve bir haktır. Taraflar, nasıl birbirleriyle yaşamaya ve bir hayatı paylaşmaya kadar vermişlerse, çeşitli sebeplerle bu birliği sona erdirmek, boşanma davası açmak da isteyebilirler. Bu durumda, eğer boşanmanın geçerli şartları oluşmuşsa, yapılacak olan bir boşanma davası açmaktır. Gel gelelim, boşanma, taraflardan birisi için ekonomik anlamda bir zorluk yaşanması sonucu doğurabilir. Boşanma davası sonucunda ekonomik olarak olumsuz anlamda etkilenen taraf, eğer kusuru yoksa ya da karşı taraftan daha az kusurluysa boşanma davası sonrasında nafaka talep edebilir.

Boşanma ve Nafaka Türleri Nelerdir?

Kanunen nafaka davası, boşanma davası karara bağlandıktan sonra bir yıl içinde açılmalıdır.

Türk Medeni Kanunu ile güvence altına alınan nafaka üçe ayrılır. Bunlar: tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakasıdır.

İlk tür nafaka, yani tedbir nafakası, boşanma davası açıldığında maddi durumu kötü olana verilen nafaka şeklidir. Bu durum ülkemiz şartları düşünüldüğünde özellikle kadınlar için önemlidir. Bu tür nafaka, boşanma davası sürecinde maddi durumu kötü olanın mağduriyetini önlemeyi amaçlar.

İkinci tür nafaka ise yoksulluk nafakasıdır. Bu nafaka boşanma davası sona erdikten sonra bağlanır. Boşanma davası sonrasında, tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşür.

Tedbir nafakası, boşanma davası sonrasında eğer taraflardan biri evlenir ya da işe girer yahut miras kalırsa kesilir.

Son nafaka türü ise iştirak nafakasıdır. Bu ise boşanma davası açan tarafların çocukları için belirlenen nafaka türüdür. İlk iki tür nafaka verilmese de, bu nafaka söz konusu olabilir. Bu tür nafaka söz konusu olduğunda amaç, çocuğun düzgün ve sağlıklı bir şekilde büyümesinin sağlanmasıdır.

Gel gelelim, boşanma davası anlaşmalı boşanma şeklinde gerçekleşmemişse, taraflardan biri nafaka miktarının değişmesini talep edebilir. Boşanma davası sonrasında nafaka alan taraf enflasyon gibi sebeplerle gelirinin düştüğünü ne sürerek miktarın artırılmasını, nafaka veren taraf ise gelirinde azalma olduğunu belirterek miktarın azaltılmasını isteyebilir. Nafakanın arttırılması adına bireylerin nafaka arttırma davası açmaları gerekmektedir.

 Boşanma sürecinde bireylere boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkilinin boşanmanın maddi sonuçları içerisinde olası bir hak kaybı yaşamaması adına müvekkiline profesyonel hukuk hizmeti vermektedir. Boşanma avukatı tutulması durumunda bireyler mutlak fayda sağlamaktadırlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top