Son Dakika
Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?
Boşanma tanıma davası

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında bulunan mahkemelerde açılan boşanma davaları, Milletler arası Özel Hukuk Esaslarınca ülkemizde tanınmamaktadır. Milletlerarası Özel Hukuk, her mahkeme kararının bulunduğu ülke içerisinde geçerli olacağına hükmeder. Bu nedenle yurtdışında boşanmış Türkler, ülkemizde de boşanmanın geçerli olabilmesi için boşanma tanıma davası açmalıdırlar. Boşanma tanıma davası, açılmaması durumunda bu kişiler ülkemizde yasal olarak hala evli görüneceklerinden dolayı yeniden evlenme, çocuğun velayetine sahip olma, nafaka, tazminat, mal paylaşımı, miras paylaşımı gibi bir çok konuda sorunla karşılaşmaktadır. Bu sorunların tek çözümü, yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararlarının ülkemizde tanınması ve tenfizidir.

 

Boşanma Tanıma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma tanıma davası için yetkili mahkemeler, tıpkı boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemeleridir. Yabancı mahkemenin vermiş olduğu boşanma kararını ülkemizde geçerli kılmak isteyen kişilerin bu noktada boşanma tanıma davası belgeleri ile birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yapmaları gerekir. Yurtdışında ikamet eden kişilerin ülkemizde davayı açabilecekleri mahkemeler İstanbul İzmir ya da Ankara illerinde bulunan Aile Mahkemeleridir.

 

Boşanma Tanıma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma tanıma davaları sürecin nasıl yürütüldüğüne bağlı olarak 1 ay içerisinde sonuçlanabileceği gibi 3 4 yıl içerisinde de sonuçlanabilir. Burada boşanma tanıma davası süresini belirleyen esas unsur hukuki prosedürlerin nasıl yerine getirildiği ve nasıl bir yol izlendiğidir. Bu noktada yurtdışında boşanan Türk vatandaşları ve eski eşlerinin Türkiye’deki boşanma tanıma avukatı aracılığı ile bu davayı açmaları hukuki prosedürlerin etkili bir şekilde işletilmesini sağlar. Eşlerin ikisinin de Türkiye’de farklı boşanma tanıma avukatı tutmaları gerekir. Avukatsız yürütülecek boşanma tanıma davaları sürecin uzamasına neden olacaktır. Bu da ortalama olarak 1 2 yıl içerisinde tanımanın gerçekleşmesi anlamına gelir.

 

Boşanma Tanıma Davası Ücretleri?

Boşanma tanıma davası ücretleri içerisinde farklı kalemler bulunur. Boşanma tanıma davası açılabilmesi ve yargılamanın devam edebilmesi için, mahkeme ve yargılama masrafları, boşanma tanıma davası için gerekli belgelerin hazırlanması ve noter ( konsolosluk) onaylı çevirilerinin yapılması için gerekli ücretler ve boşanma tanıma avukatı tutulması durumunda avukat ücretleri gibi bir çok unsur boşanma tanıma davası ücrerleri açısından belirleyici olmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top