Son Dakika
Boşanma Sürecinde Atılacak 3 Önemli Adım

Boşanma Sürecinde Atılacak 3 Önemli Adım

Boşanma Sürecinde Atılacak 3 Önemli Adım
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Hiçbir birey evlilik gerçekleştirirken sonunda boşanma olacağını düşünerek bu yola girmez. Fakat kimi zaman evlilik istenildiği gibi gitmeyebilir. Evliliği sonlandırmaya iten olay ve ya olaylar serisi yaşanması neticesinde eşlerden birisi ya da iki eş birden boşanmak isteyebilmektedirler. Boşanmak, eşler açısından mutsuz bir evliliğin sonlandırılması anlamına gelse de diğer taraftan karmaşık bir hukuki süreci ifade etmektedir. O nedenle boşanmak isteyen kişiler bu aşamada atılacak olan adımları dikkatlice seçilmelidirler. Aksi durumda boşanma süreci oldukça yıpratıcı olabilmektedir.

 

1-Boşanmaya Karar Vermek

Boşanma zor bir süreçtir ve bireylerin bu sürece girmeden önce boşanmak isteyip istememeleri noktasında kesin karar vermeleri gerekir. Kesin olarak karar verilmeden boşanma davası açılması ya da boşanmanın dile getirilmesi mevcut sorunları daha da derinleştirebilmektedir. O nedenle evlilik içerisinde yaşanan hadiselerin enine boyuna tartılıp, evliliğin devam ettirilmesi ya da boşanma gerçekleştirilmesi seçeneklerinin, bireylerin ne kadar faydasına olduğu titizlikle düşünülmelidir.

 

2-Boşanma İsteğinin Eşe Anlatılması

Boşanmak isteyen ya da amiyane tabiri ile boşanmayı kafasına koymuş kişilerin bu süreçte boşanma isteğini eşine iletmesi gerekir. Zira eşlerin boşanma ile ilgili olarak uzlaşma içerisinde olması sorunsuz bir ayrılık yaşanmasını ve gerek bireylerin maddi manevi yıpranmalarını minimuma indirecek gerekse de çocukların boşanma sürecinden psikolojik olarak olumsuz etkilenmesi önlenecektir. O nedenle boşanmak istiyorum diyen kişilerin eşleri ile bu konuyu görüşüp, uzlaşmaya çalışması kolay bir boşanma gerçekleştirilmesine olanak sağlayacaktır.

 

3-Boşanma Avukatı Tutmak

Boşanmayı düşünen bireylerin yapması gereken ilk adım bu konuda yasal haklarının ne olduğunu öğreneceği ve bu süreçte kendisini hukuki anlamda destekleyecek bir avukatla boşanma sürecini yürütmek olmalıdır. Boşanma davalarında uzman olan boşanma avukatları ile boşanma sürecinin yürütülmesi kişilerin sağlıklı bir boşanma gerçekleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Sağlıklı bir boşanma gerçekleştirilmesinden kasıt bireylerin gerek maddi gereksede manevi olarak süreçten en az yıpranma payı ile sıyrılmaları olmaktadır. Boşanma süreci içerisinde boşanma avukatı tutulması kişilere en kısa sürede boşanma gerçekleştirilmesinin yanı sıra boşanma sonrası velayet, mal paylaşımı, tazminat veya nafaka gibi boşanmanın getireceği sonuçlar açısından olası bir hak kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top