Son Dakika
Boşanma sebepleri neler olabilir?

Boşanma sebepleri neler olabilir?

Boşanma sebepleri neler olabilir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Cana kast, onur kırıcı davranış, zina, terk etme, akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılması Türk Medeni Kanununa göre boşanma sebepleri arasında yer alıyor.

Cana kast ve onur kırıcı davranış: Kanunen eşlerden birinin diğerinin canına kast etmiş olması, kötü davranması veya onur kırıcı davranışta bulunması diğer eşe boşanma davası açma hakkı verir. Boşanma davası açılabilmesi için cana kast suçunun bir kere işlenmiş olması yeterlidir, kötü davranma veya onur kırıcı davranışların bir süre devam etmesi şartı aranmaktadır. Kötü davranış sebebiyle açılan bir davada davranışların kanunen “fena muamele” kapsamında sayılmalıdır, değilse şiddetli geçimsizlik davası açılmalıdır. Onur kırıcı davranış nedeniyle açılan davalarda davranışın kişiyi manevi olarak ciddi derecede olumsuz etkilemiş olması şarttır. Bu nedenlerle açılan davalarda davacı tarafın iddialarını kanıtlaması gerekir aksi halde dava reddedilir. Zina: Türk Medeni Kanunu’na göre evli kişinin eşinden başka bir kişi ile fiziksel ve duygusal olarak(cinsel ilişki olmak zorunda değil) yakınlık kurması zina olarak kabul edilir. Böyle bir durumda aldatılan eş zina yapan eşe karşı boşanma davası açma hakkına sahiptir. Ancak zinanın öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde dava açmaz ise ya da; zina olayının üzerinden beş yıl geçmiş ise dava açma hakkı ortadan kalkar.

Terk: Eşlerden birinin geçerli bir sebebe dayanmadan evi terk etmesi ve bu durumun en az 6 aydır sürüyor olması diğer eşe boşanma davası açma hakkı tanır. Ancak bir tarafın diğerini evi terk etmeye zorlamış veya dönmesine engel olmuş ise bu tarafın davranışları da kusurlu olarak nitelendirilir. Ve bu durumda diğer taraf da boşanma davası açma hakkı elde eder. Boşanma başvurusundan sonra hakim terk eden tarafa iki ay içinde eve dönmesi aksi takdirde boşanmanın gerçekleşeceği konusunda ihtarda bulunur. Bu süre zarfında terk eden taraf dönmezse boşanma gerçekleşir.

Akıl hastalığı: Akıl hastalığının iyileşme ihtimalinin olmaması, diğer eş için ortak hayatı çekilmez hale getirmesi ve akıl hastalığının belgelenmesi şartları ile akıl hastalığı boşanma sebebi sayılmaktadır. Fakat akıl hastalığının geçme ihtimali varsa bu sebebe dayanarak boşanma davası açılamaz.

Evlilik birliğinin sarsılması: bu durumun sebepleri çok net ve tek tip değildir. Çiftin sosyal ekonomik durumu değerlendirmede göz önünde bulundurulur. Aynı sebep bir çift için evlilik birliğinin sarsılması olarak değerlendirilirken başka bir çift için böyle sayılmayabilir. Evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davası açan taraf daha kusurlu bulunursa dava açılan tarafın davaya itiraz hakkı doğar. Toplumun temeli ailedir. Bu nedenle evlilik birliği yalnızca eşler ve çocuklar için değil toplum için de önem taşır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top