Son Dakika
Boşanma Protokolü Nedir?

Boşanma Protokolü Nedir?

Boşanma Protokolü Nedir?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma protokolü eşlerin boşanma konularının tümünde uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir sözleşmedir. Boşanma protokolü anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşler açısından Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş anlaşmalı boşanma şartlarından birisidir. Eşler anlaşmalı boşanma davası açmak istemeleri durumunda anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamalıdırlar.

Boşanma Protokolü Nedir?

Boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde boşanma konuları olan velayet, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat gibi konular yer alır. Eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olması gerekir.

Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalı

Boşanma protokolü hazırlanması ciddi bir iştir ve bireylerin bu aşamada boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Kimi zaman eşler, adliye etraflarında bulunan arzuhalciler tarafından hazırlanmış kalıp halinde olan boşanma protokolü ile anlaşmalı boşanma davası açmaktadırlar. Fakat bilinmesi gerekir ki nasıl her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini barındırıyorsa her boşanma da içerisinde kendi dinamiklerini taşımaktadır. Bu nedenle uzman bir kişi tarafından boşanma protokolü hazırlanması eşlerin anlaşmalı boşanma davasının reddi gibi bir durum ile karşılaşmamaları adına atılacak doğru adım olacaktır.

Boşanma protokolü içerisindeki her madde itina ile hazırlanmalıdır. Örneğin eşlerin çocuğun velayeti hakkında uzlaşma içerisinde olması kadar velayeti almayan ebeveynin çocuğu hangi zaman dilimlerinde ve ne kadar sıklıkla görebileceği de boşanma protokolü içerisinde açıklanmalıdır. Bunun gibi pek çok önemli nokta boşanma protokolü içerisinde bulunmalıdır.

Boşanma protokolü içerisinde atlanacak bir konu anlaşmalı boşanma davasının süresini uzatabileceği gibi anlaşmalı boşanmanın reddine de neden olabilmektedir. Bu nedenle eşlerin zorlu boşanma sürecinde boşanma avukatı tarafından uzman desteği almaları önemlidir.

Boşanma avukatı tarafından alınacak hukuki destek ve hazırlanacak olan boşanma protokolü sayesinde eşler tek celsede boşana bilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davaları uzman boşanma avukatı ile birlikte yürütülmesi durumunda en geç 2 ay içerisinde neticelenebilmektedir. (tabi ki burada davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu da süreyi daha kısa veya daha uzun yapabilmektedir.)

Boşanma protokolü hazırlandıktan sonra açılacak olan anlaşmalı boşanma davasında duruşma günü eşlerin mahkeme salonunda bulunmaları da gerekmektedir. Hakim eşlerin imzaladıkları boşanma protokolü içerisinde vermiş oldukları beyanları tekrar teyit etmek amacıyla eşlerden dinlemek istemektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba ben Uğur, anlaşmalı boşanma ile ilgili yardımcı oluyormusunuz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top