Son Dakika
Boşanma Neticesinde Düğünde Takılan Takılar Ne Olur?

Boşanma Neticesinde Düğünde Takılan Takılar Ne Olur?

Boşanma Neticesinde Düğünde Takılan Takılar Ne Olur?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma eşlerin evlilik birliğinin yasal olarak bitirilmesi anlamına gelmektedir. Boşanma davası açılarak boşanma işlemi gerçekleştiren kişiler açısından maddi ve manevi birçok sonuç ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda boşanma neticesinde düğünde takılan (takıların)ziynet eşyalarının durumunu anlatacağız.

Toplumdaki geleneklerimize göre düğünde ve nişanda takılan takılar yeni evlenecek kişilere yardımcı olmak amacıyla takılmaktadır. Düğünde veya nişanda takılan takılar birçok kez boşanma davalarına konu olmuştur.  Hukuka göre düğünde takılan takılar bağış olarak nitelendirilebilecek yardımlardır. Yargıtay kararlarını incelediğimizde 6. Hukuk Dairesi 11.10.2010 tarih 2010/4414- 10604 numaralı kararında “düğün sırasında takılan ziynet eşyaları kadının kişisel malı olarak kabul edilmiştir.”

Yargıtay’ın bu kararına göre düğünde takılan takılar kadının kendi eşyası olarak kabul edilmektedir.  Bu durumda takının düğünde kim tarafından yada kız/erkek tarafı tarafından takıldığının bir önemi yoktur.  Yani erkek tarafının düğünde takılan takılar da boşanma neticesinde kadının malı olarak kabul edilmektedir.

Çoğu zaman düğünde takılan takıların evlilik birliği içerisin kişisel veya ailevi ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Eğer ki düğünde takılan takılar boşanma davası neticesinde hala duruyorsa kadının olmakta ve mal paylaşımına konu olmamaktadır. Düğünde takılan takıların harcanmış olması durumunda ise hangi amaçla harcandığı önemlidir. Düğünde takılan takılar kocanın şahsi ihtiyaçları nedeniyle elden çıkartılmış ise kocanın takıların değeri kadar bir bedeli kadına ödemesi gerekmektedir.

Kocanın düğünde takılan takıları aile birliği için harcandığını (düğün masrafı, balayı masrafı, evin ihtiyaçları…) ispat etmesi durumunda ise kadına düğünde takılan ziynet eşyaları için herhangi bir bedel ödemesine gerek olmamaktadır. Bu durumda kadının düğünde takılan ziynet eşyalarını isteme hakkı bulunmamaktadır.

Düğünde takılan takılar ile ilgili olarak bir diğer konu ise erkeğe takılan ziynet eşyalarının durumudur. Hakimler boşanma davasında erkeğe takılan takıların kimin olacağına dair karar verirken eşlerin örf adet ve geleneklerini göz önüne almaktadırlar. Kimi bölgelerde erkeğe takılan takılar da örf ve adetler gereği kadına verilmektedir. Fakat genel kanı erkeğe takılan şahsi ziynet eşyaları (künye, saat, kolye… gibi) erkeğe ait olmaktadır.  Düğüde erkeğe takılan takıların şahsi olanları dışında diğer ziynet eşyaları için örf ve adetler göz önünde bulundurulacaklardır.

Boşanma davalarında, düğün esnasında takılan takıların durumu konusunda sıklıkla miktarın belirlenmesi karmaşası yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda da düğün videosu ya da düğün fotoğrafları mahkemede delil olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca düğüne katılanların da tanık olarak gösterilmesi önemlidir. Gösterilecek olan tanığın arkadaş, aile bireyi veya akraba olmasının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Tanık olarak gösterilecek olan kişinin takıların takılması esnasına tanıklık etmiş olması yeterlidir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top