Son Dakika
Boşanma Nedeni Olarak Kabul Edilmeyen Durumlar

Boşanma Nedeni Olarak Kabul Edilmeyen Durumlar

Boşanma Nedeni Olarak Kabul Edilmeyen Durumlar
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşler kimi zaman evlilik birliklerini devam ettiremeye bilmektedir.  Bu durumda eşlerin yasal olarak ayrılması için boşanma davası açmaları gerekir. Yasal olarak ayrılma adına boşanma davası açacak kişiler açısından hakimin boşanmaya karar vermesi için ortaya boşanma sebebi sunmaları gerekmektedir. Boşanma sebebi kimi olarak sunulacak olan durumlar Medeni Kanun içerisinde açıklanmıştır. Bunun dışında kalan haller boşanma nedeni olarak kabul edilmemektedir. Boşanma davasında boşanma nedeni olarak ortaya sürülemeyecek haller daha önceki Yargıtay kararlarında bulunmaktadır. Bu Yargıtay kararlarına göre;

Eşin rahatsızlığı dolayısıyla ev işlerini yerine getirememesi boşanma nedeni sayılmamaktadır.

Eşin evlilik birliğini derinden sarsmayacak şekilde bir kereye mahsus yalan söylemesi boşanma nedeni sayılmamaktadır. (eşin sürekli yalan söylemesi evlilik birliğini sarsan bir olaydır.)

Eşler arasında yaş farkı bulunması boşanma nedeni sayılmamaktadır.

Kadın olan eşin çalışmayı istememesi boşanma nedeni sayılmamaktadır.

Eşe atılan bir tokat boşanma nedeni sayılmamaktadır. (Fakat sistematik olarak şiddete maruz kalınması durumu farklıdır)

Yukarıda saydığımız durumlar evlilik birliğini temelden sarsıcı unsurlar olmamaktadır. Bu nedenle Medeni Kanun içerisinde bulunan 166. Madde kapsamında yer almamaktadır.

Evlilik birliğinin temelden sarsılması yaygın olarak öne sürülen bir boşanma nedenidir.  Evlilik birliğini temelden sarsacak olaylar her evlilik için farklılık gösterebilmektedir. Her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini bulundurmaktadır. Fakat genel anlamda evlilik birliğini temelden sarsacak durumlara baktığımızda, eşin aşırı kıskanç olması, evlilik birliğinin sorumluluklarının yerine getirilmemesi, sürekli hakaret ve aşağılama, psikolojik ve fiziksel şiddet, cinsel birliktelikten kaçınma … gibi örnekleri çoğaltabilmekteyiz.

Boşanma davası açmak isteyen bireylerin geçerli olacak bir boşanma nedeni ortaya sürmeleri gerekmektedir. Boşanma davasında öne sürülecek nedenin hakim tarafından kabul edilmemesi durumunda boşanma davası ret edilmektedir. Boşanma davasının reddi durumunda eşler aynı nedenle 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açamazlar. Bu durumda eşler açısından evliliğin çekilemez hale gelmesi ve 3 yıl boyunca evli kalmaları gerekmektedir.  Boşanma davasında eşlerin boşanma nedenini doğru seçmeleri ve doğru bir şekilde savunulmaları önemlidir. Bu nedenle boşanma sürecinde boşanma avukatı tarafından hukuki hizmet almaları önerilmektedir.  Boşanma avukatı eşlere boşanmaya karar vermiş eşlere profesyonel olarak hizmet vermektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top