Son Dakika
Boşanma Ne Kadar Sürer
Boşanma Ne Kadar Sürer

Boşanma Ne Kadar Sürer

Boşanma Ne Kadar Sürer
6 votes, 3.00 avg. rating (63% score)

Boşanma davası süreç olarak karmaşık ve zor olmaktadır. Bu süreçte bireylerin merak ettikleri en önemli konulardan birisi de “boşanma ne kadar sürer” sorusudur. Boşanma ne kadar sürer diyen kişi açısından bu sürecin ne kadar süreceği açılacak boşanma davası türüne, boşanma davasında gerekli hukuki prosedürlerin nasıl işletildiğine, boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yüküne, boşanma davası için öne sürülecek hukuki sebebe göre değişiklik gösterecektir. Boşanma ne kadar sürer diyen bireylerin bilmesi gereken ilk konu, boşanma davasında izlenecek yol ve hukuki altyapının sağlam olması istenilen sonucun en kısa sürede elde edilmesine olanak sağlar.

 

 

Boşanma Davası Türüne Göre Boşanma Ne Kadar Sürer

Eşlerin boşanma sürecinde izleyeceği yol açılacak boşanma davası süresini etkileyen en önemli unsurlardan birisidir. Bu süreçte taraflar, hukuki sonuçların tümünde (velayet, mal paylaşımı, nafaka,tazminat…gibi) uzlaşırlar ve 4721 sayılı Medeni Kanunda belirlenen şartları da yerine getirirlerse anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilirler. Anlaşmalı boşanma ne kadar sürer diye merak edenler açısından hukuki altyapının oluşturulduğu bir anlaşmalı boşanma davası tek celsede sonuçlandırılabilir.

 

Eşlerin boşanmaya ilişkin herhangi bir konuda uzlaşma sağlayamamaları, taraflardan birisinin boşanmak istememesi, velayet, mal paylaşımı, nafaka ya da tazminat gibi hususlarda hem fikir olunamaması gibi durumlarda ise açılacak boşanma davası çekişmeli boşanma olarak adlandırılır. Çekişmeli boşanma davaları ortalama 4 ile 6 celse arasında sürer bu da zaman olarak 1 yıl ile 3 yıl gibi bir süreye tekabül eder.

çekişmeli boşanma ne kadar sürer

çekişmeli boşanma ne kadar sürer

 

Davanın Açılacağı Mahkemeye Göre Boşanma Ne Kadar Sürer

Boşanma davası süresini etkileyen bir başka unsur ise açılacak boşanma davasının yürütüleceği mahkemenin iş yoğunludur. Boşanma davasının görüleceği yetkili mahkemenin iş yoğunluğunun fazla olması durumunda boşanma dava fazla sürede sonuçlandırılacaktır. Boşanma davasının açılacağı mahkemenin iş yükü az ise duruşma günleri daha sık aralıklarla belirleneceğinden boşanma da daha kısa sürede sonuçlandırılabilir. Bilindiği gibi boşanma davası açılacak görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılabilir. Tarafların son altı ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde boşanma davası açılır.

 

Aldatma Nedeniyle Boşanma

Aldatma Nedeniyle Boşanma

Boşanma Sebebine Göre Boşanma Ne Kadar Sürer

Boşanma süresini belirleyen unsurlar arasında bir diğeri ise boşanma sebepleri olmaktadır. Boşanma sebepleri açılacak boşanma davası için gereken prosedürü de değiştirmektedir. Örneğin terk nedeniyle açılacak boşanma davasında gerekli prosedürler ile Aldatma nedeniyle açılacak boşanma davasında gerekli prosedürler aynı olmamaktadır. Bu da açılacak boşanma davasında öne sürülecek hukuki sebebe göre boşanma süresini farklılaştırmaktadır.

Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı

Boşanma Avukatı Tutulması Durumunda Boşanma Ne Kadar Sürer

Boşanma sürecinde açılacak davanın süresine etki eden en önemli unsurlardan birisi de boşanma avukatı olmaktadır. Boşanma avukatı müvekkilinin hukuki sonuçlarda (velayet, nafaka, tazminat, mal paylaşımı..) hak kaybı yaşamaması adına hizmet vermekle birlikte müvekkilinin zorlu boşanma sürecini kolay bir şekilde atlatması adına davanın mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılmasını sağlamaktadır. Bu noktada davanın gerektirdiği prosedürleri hızlı ve doğru bir şekilde yerine getirmek ancak hukuki bilgi ve deneyim ile mümkün olacağından, boşanma avukatı tutulması taraflara mutlak fayda sağlamaktadır. Boşanma avukatı ile açılacak boşanma davaları, çekişmeli boşanma davalarında 8 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanabileceği gibi, anlaşmalı boşanma davalarında da 1 hafta ile 2 ay arasında sonuçlandırılabilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top