Son Dakika
Boşanma Maddi Tazminat

Boşanma Maddi Tazminat

Boşanma Maddi Tazminat
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma eylemi eşlerin memnun olmadıkları evliliklerini yasal olarak sonlandırmaları anlamına gelir.  Boşanma süreci içerisinde tarafların birbirlerinden beklentileri olabilmektedir.  Bu beklentiler çocuğun velayetini alma, nafaka talebinde bulunma, malların paylaşımı.. gibi olabileceği gibi kimi zamanda boşanma neticesinde eşlerin tazminat talebi de olabilmektedir. Boşanmalarda tazminat, maddi tazminat ve manevi tazminat olarak ayrılmaktadır. Manevi tazminatta kişilik hakları saldırıya uğrayan birey kusurlu taraftan manevi tazminat talebinde buluna bilmektedir.  Maddi tazminat ise evlilik birliği içerisinde eşlerin birbirleri üzerinde maddi yararlarından kaynaklı olan ve boşanma neticesinde bu maddi yararları sekteye uğrayacak olan bireyin boşanma sonrası kendisinden daha fazla kusurlu olan eşten maddi tazminat talep etmesi ile ilgili bir durumdur.

Boşanma sonrası maddi tazminat talebinde bulunacak bireylerin eşlerinden daha az kusurlu ve ya kusursuz olmaları gerekmektedir. Eşlerin ikisi de eşit kusur sahibi olması durumunda maddi tazminat talebinde bulunulamamaktadır. Ya da daha fazla kusurlu bireyin eşinden maddi tazminat alması mümkün değildir.

Maddi tazminat talebinin başlıca nedeni evlilik içerisinde bulunan maddi olanaklardan boşanma neticesinde mahrum kalınmasıdır. İster istemez evlilik birliğinin sona ermesi neticesinde bireylerin hayat standardında bir gerileme oluşabilmektedir. Bu durum daha az kusurlu ya da kusursuz eşin maddi tazminat talebi ile bir nebze de olsa giderilebilmektedir.

Maddi tazminat alınabilmesi için hakimin boşanmaya hükmetmesi gerekir. Boşanma davası sürerken maddi tazminat alınamamaktadır. Boşanma davası bittikten sonra da az kusurlu ve ya kusursuz eş bu 1 yıl içerisinde maddi tazminat isteyebilmektedir.

Maddi tazminat ile manevi tazminat karşılaştırıldığında manevi tazminatta alınacak bedel çoğu zaman daha az olmaktadır. Fakat boşanma neticesinde açılacak olan maddi tazminat davasında bireyler uzman bir boşanma avukatı sayesinde maddi tazminat taleplerinin yerine getirilmesini sağlayabilmektedirler.

Boşanma avukatı müvekkillerinin maddi tazminat konusunda herhangi bir hak kaybı yaşamamalarını amaç edinmekte ve bu doğrultuda hukuki hizmet sağlamaktadır. Her ne kadar boşanma davası için boşanma avukatı tutulması zorunlu olmasa da bireylerin tutacakları boşanma avukatı onların maddi tazminat taleplerinin en kısa sürede neticelenmesine olanak sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. 2012 boşanma davası açtım ogünden buyana nafaka ödemiyo mahkeme kararını temize göndermiş ve velayet bende olduğu hhalde iki kez kaçırdı napmam lazım

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top