Son Dakika
Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi

Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi

Boşanma Kararının Türkiye’de Tanınması ve Tenfizi
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bulundukları ülkede boşanma davası açarak evliliklerini noktalamaları durumunda bu boşanma, milletlerarası Özel Hukuka göre ülkemizde tanınmamaktadır. Yani yabancı mahkeme kararları Türkiye’de tanınmamaktadır. O nedenle yurt dışında boşanan Türkler, Türkiye’ye döndüklerinde hala evli olarak göründüklerini fark edeceklerdir. Bu da yeniden evlenilmek istenmesi durumunda evliliğin gerçekleşmemesi anlamına gelecektir. Yurt dışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi gereklidir. Bu anlamda boşanma tanıma tenfiz davası açılması ile ancak yabancı ülkede boşanan kişilerin boşanma hükümleri Türkiye’de tanınacaktır.

 

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi açısından açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili olarak bireyler, boşanma tanıma tenfiz davasının nerede açılacağı, boşanma tanıma tenfiz davası süresi, boşanma tanıma tenfiz davası maliyeti gibi konuları merak etmektedirler.

 

Boşanma tanıma tenfiz davası açmak isteyen kişiler açısından davanın açılacağı mahkeme Aile Mahkemesidir. Yurt dışında yaşamaya devam eden ve Türkiye’de ikamet adresi bulunmayan bireyler, boşanma tanıma tenfiz davasını İstanbul, İzmir ya da Ankara illerinden birisinde açabilirler. Boşanma tanıma tenfiz davası için bireylerin avukat tutmaları durumunda davaya katılmaları gerekmez. O nedenle yurt dışında yaşayan Türkler her duruşma için yeniden Türkiye’ye gelmek zorunda kalmazlar.

 

Boşanma kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizi davası açacak kişilerin bu süreçte dava süresi de önemli bir konu olmaktadır. Boşanma tanıma tenfiz davalarının en kısa süre içerisinde sonuçlanması için gerekli evrakların toplanması, çevirilerinin yapılması ve Türkiye’de dava açılmaya hazır hale getirilmesi önemlidir. Zira boşanma tanıma tenfiz davaları için gerekli belgelerin yurt dışından gönderilmesinin beklenmesi dava süresinin yıllarca zaman almasına neden olabilmektedir. Boşanma tanıma tenfiz davası süresini etkileyen bir diğer unsur ise hukuki prosedürlerin doğru işletilmesi olmaktadır. Bu anlamda yurt dışında boşanan eşlerin ikisinin de Türkiye’de bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatına vekalet vermeleri en kısa süre içerisinde yurt dışındaki boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfizi sağlanabilmektedir.

 

Boşanma kararlarının Türkiye’de tanınması ve tenfizi davaları maliyeti içerisinde ise gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek ücretler, gerekli evrakların çevirisinin yapılması için ödenecek tutarlar, boşanma tanıma tenfiz davası avukat masrafları, Türkiye’de açılacak olan dava için ödenecek dava giderler… gibi kalemler bulunmaktadır.

Hakkında admin

2 yorum

  1. Selam ben ali ispanyada yaşıyorum 2007 de İs panyol bir bayanla evlendim ve evliliğinin bir buçuk yıl sürdü 2009 da resmi olarak boşandik ispanyada şimdi türkiye’de de boşanmak istiyorum bu süreç ne kadar sürer şuan ispanyada arabam ve isyerim var türkiye’de benim adıma hiç bir malvarligim yok herhangi bir hakka sayıbimı eski esim tesekurler

    • Boşanınmanın Tanınması ve Tenfizi işlemini Türkiye’de yapmamanız durumunda, eski eşiniz ile Türkiye’de yasal olarak evli görünmeye devam edeceksiniz. Şuan Türkiye’de mal varlığınız olmasa bile, ilerde olası bir vefat durumunuzda eski eşiniz mirasçı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top