Son Dakika
Boşanma, Kalan Miras ve Mal Paylaşımı
Boşanma, Kalan Miras ve Mal Paylaşımı

Boşanma, Kalan Miras ve Mal Paylaşımı

Boşanma, Kalan Miras ve Mal Paylaşımı
1 vote, 2.00 avg. rating (61% score)

Boşanma davalarında sıklıkla uzlaşmazlık yaşanılan konulardan birisi de mal paylaşımı konusudur. Yasal mal paylaşımı eşlerin hangi mal rejimine dahil oldukları ile ilintilidir. Buna göre eşler hangi mal rejimine dahiller ise o şekilde bir yasal mal paylaşımı yapılır. Fakat merak edilen konulardan birisi ise miras kalan arsa, miras kalan ev, miras kalan dükkan, miras kalan para… gibi hususların mal paylaşımına konu olup olmadığıdır.

 Boşanma, Kalan Miras ve Mal Paylaşımı

Kalan miras, gerek mal ayrılığı rejimi gerekse de edinilmiş mallara katılma rejimi olsun hiç bir şekilde yasal mal paylaşımına tabi olmamaktadır. Fakat bu durumun belirli istisnaları vardır. Miras kalan arsa, ev, iş yeri gibi taşınmazların gelirlerinden elde edilen birikim ya da mirasın gelirinden elde edilen diğer mallar yasal mal paylaşımına dahil edilmektedir. Örneğin babadan yada anneden ev miras kaldığı varsayılırsa bu ev, yasal mal paylaşımına dahil edilmeyecektir. Lakin evin kira geliri evlilik içerisinde edinilmiş mal olarak nitelendirilir. Kira geliri ve bu kira gelirinden elde edilmiş diğer mallar yasal mal paylaşımı yapılırken tarafların edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olması durumunda mal paylaşımına dahil edilmektedir.

 

Bu durum sıklıkla yaşanılmaktadır. Bireyler “babamdan kalan arsa boşanma davasında kimin olur, annemden kalan ev boşanmada mal paylaşımına katılır mı, miras kalan iş yeri boşanmada bölüşülür mü… gibi farklı şekillerde bu durumu dile getirmektedir.

 

Miras kalan taşınmazların boşanma davalarında mal paylaşımına konu olması durumu ile ilgili uzlaşmazlıklarda taraflar sıklıkla hak kaybı yaşamaktadır. Her iki taraf da haklılığını ispat açısından hukuki bilgi ve deneyime ihtiyaç duyacaktır. O nedenle boşanma davalarında olası bir hak kaybı yaşanmaması adına uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması önerilir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top