Son Dakika
Boşanma İşlemleri Nasıl yapılır?
Boşanma İşlemleri Nasıl Yapılır

Boşanma İşlemleri Nasıl yapılır?

Boşanma İşlemleri Nasıl yapılır?
1 vote, 1.00 avg. rating (51% score)

 

Boşanmak isteyen bireyler açısından hukuki süreci yürütmek zor ve karmaşık olabilmektedir. Boşanma işlemleri nasıl yapılır diye merak eden kişiler açısından yetkili Aile Mahkemesine eşlerden birisinin boşanma davası dilekçesi vermesi ile boşanmanın hukuki süreci de başlamaktadır. Boşanma davası dilekçesi ister bireysel olarak istenirse uzman bir boşanma avukatı aracılığı ile hazırlanabilir. Fakat boşanma sürecini bu konuda deneyimli ve bilgili olan boşanma avukatları ile yürütmek her zaman daha faydalı olmaktadır.

 

Boşanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Boşanma işlemleri nasıl yapılır diyen kişilerin boşanma dilekçelerini Aile Mahkemesine vermesi ile birlikte dilekçe gözden geçirilerek taraflara yada tarafların avukatlarına tebliğ eder. Boşanma dilekçesi içerisinde öne sürülen hukuki boşanma sebepleri, hakim tarafından araştırılması istenebilmektedir. Daha sonra ise davanın açıldığı Aile Mahkemesinin iş yoğunluğuna göre erken bir tarihte ya da daha ileriki bir tarihte duruşmanın görülebilmesi için duruşma günü verilir.

 

Anlaşmalı Boşanma ve Çekişmeli Boşanma Süreleri Nedir?

Açılacak olan boşanma davasının niteliğine göre duruşma sayısı da farklılık gösterebilmektedir. Örneğin eşlerin “anlaşmalı boşanma” yoluna gitmeleri ve açılacak olan anlaşmalı boşanma davasını deneyimli bir boşanma avukatı ile yürütmeleri durumunda tek celsede boşanmak mümkün olabilir. Çekişmeli boşanma davalarında ise süreç daha uzun daha fazla duruşmayı içermektedir. Çekişmeli boşanma davalarında hakimler boşanmayı getiren olayların incelenmesini araştırılmasını ve gerekli bilgilerin toplanmasını isteyecektir. Bu da duruşma sayısını ve boşanma davası süresini artıran bir unsurdur.

 

Boşanma Süreci ve Boşanma Konuları

Boşanma işlemleri nasıl yapılır diyen bireylerin hukuki süreçte gerekli prosedürleri doğru yerine getirmeleri gerekir. Açılacak olan boşanma davasının hukuki alt yapısının oluşturulmaması durumunda boşanma davası reddedilir. Burada bireylerin davayı hangi sebeple açtıkları, gerekli belgeleri nasıl hazırladıkları, öne sürülen boşanma sebebinin ispatının nasıl yapıldığı, tanık beyanlarının nasıl olması gerektiği, ispata ilişkin diğer hangi argümanların kullanılabileceği gibi bir çok işlem açılacak boşanma davasının süresini ve sonucunu etkileyecektir.

Örneğin boşanmayı getiren olaylarda hangi tarafın kusurlu olduğu boşanma konuları olan velayet, mal paylaşımı, tazminat, nafaka gibi konularda sonucu direk olarak etkilemektedir. Bu nedenle boşanma davası açarken haklılığın ispatı önemli bir unsurdur.

 

 

Boşanma davasını kimin açtığı önemli midir?

Hayır boşanma davasını hangi tarafın açtığı hukuki açıdan bir avantaj ya da dezavantaj durumunu ortaya çıkarmamaktadır. Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da öne sürülen sebeplerin ispatı davayı açan kişiye aittir. Ayrıca boşanma davasını karşı taraf açsa bile dava açılan birey karşı dava açabilmektedir. O nedenle esas olan dava açılırken ispatın yapılmasıdır.

 

Boşanma Davası Kaç Celse Sürer?

Boşanma işlemleri nasıl yapılır diye merak eden kişiler açısından önemli bir konu da boşanma davası süreleridir. Anlaşmalı boşanma davalarında tek celsede boşanmak mümkünken, çekişmeli boşanma davalarında celse sayısı daha fazla olmaktadır. Yukarıda da belirtiğimiz gibi tanık dinlemeleri, delil sunumları, araştırma, inceleme, bilirkişi raporları.. gibi bir çok unsur nedeniyle çekişmeli boşanma davalarında celse sayısı daha fazla olmaktadır.

 

Boşanmalarda Avukat Tutmak Avantaj Sağlar Mı?

Boşanma davalarında avukat tutmak, vekil tayin etmek, zorunlu değildir. Boşanmak istiyorum diyen kişiler isterlerse hukuki süreci kendileri de yürütebilirler. Tabi ki boşanma davasının avukatlar ile yürütülmesinin avantajları vardır. Öncelikle boşanma isteminin en kısa sürede yerine getirilmesi adına hukuki prosedürlerin etkili işletilmesi gerekir. Bu da boşanma avukatlarının bu konuda uzman ve deneyimli olmaları sonucunda daha kısa sürede boşanma adına yarar sağlar. Diğer yandan çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka, ya da tazminat gibi konularda yasal hakların korunması adına da boşanma avukatı tutulması mutlak avantaj sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. merhaba
    boşanma dava ücreti nekadardır anlaşmalı boşanma avukat olmadan
    teşekkürler

  2. Ben esimde. Kisa bir sürede boşanmak isdiyorum anasamiyoruz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top