Son Dakika
Boşanma Durumunda Mal Paylaşımı
Boşanma Durumunda Mal Paylaşımı

Boşanma Durumunda Mal Paylaşımı

Boşanma Durumunda Mal Paylaşımı
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Boşanmak istiyorum diyen kişiler açısından bu süreçte merak edilen konulardan birisi, boşanma durumunda mal paylaşımı nasıl yapılmaktadır konusudur. Mal paylaşımı yapılırken tarafların hangi mal rejimi içerisinde olduklarına bakılmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde yasal mal rejimleri belirlenmiştir. 2002 yılında yapılan yasa değişikliği ile bu tarihten sonra yapılan evliliklerde eşler farklı bir mal rejimi seçmedikleri sürece edinilmiş mallara katılma rejimi içerisinde yer almaktadırlar. Bu tarihten önceki evliliklerde ise boşanma durumunda mal paylaşımı, mal ayrılığı ilkesine göre yapılmaktadır. Belirtmek gerekir ki 2002 yılından önce yapılan evliliklerde 2002 yılından sonra alınan malların paylaşım esası da edinilmiş mallara katılma rejimi olmaktadır.

 Boşanma Durumunda Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Boşanma durumunda mal paylaşımı oldukça karmaşık bir süreci ifade eder. Bu süreçte bireylerin hangi malların kişisel sayıldığı hangi malların paylaşıma konu olabileceği hususlarında bilgi eksiği olması hak kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Örneğin miras kalan bir ev kişisel mal sayılır ve miras kalan evin boşanma durumunda mal paylaşımı konusu olmamaktadır. Fakat evin kiraya verilmesi ve bu kiradan elde edilen gelirler, ev kat karşılığı inşaat firmasına verilmesi ve buradan elde edilecek olan gelirler, evin içerisinin yaptırılması ve bu durumun evin değerini katlaması nedeniyle arada oluşacak değer farkı… gibi unsurlar boşanma durumunda mal paylaşımı konusu olmaktadır.

 

2002 yılında önce evlenen bireyler açısından boşanmada mal paylaşımı mallar ayrılığı rejimine tabi olmakta ve 2002 yılından önce alınmış mallar bireysel mal olarak değerlendirilmektedir. Bu durum çoğu zaman kadın açısından olumsuzluk doğurmaktadır. Zira kadının ev hanımı olması ve gelirinin olmaması boşanınca mal paylaşımından pay alamaması anlamına gelmektedir. Haliyle geliri olmayan kadının boşanınca maddi anlamda zorlandığı aşikardır. Fakat 2002 yılındaki değişiklik ile kadının ev içerisinde emeğinin bulunması ve bu emeğin göz ardı edilmemesinin gereğiyle edinilmiş mallara katılma rejimi ortaya çıkmıştır. Edinilmiş mallara katılma rejimine göre her iki taraf da kişisel mal olmadığı sürece evlilik içerisinde edinilen mallar üzerinde hak sahibidir. 2002 yılından önce yapılan evliliklerde de 2002 yılından sonra alınmış mallar üzerinde edinilmiş mal rejimi uygulanmaktadır. Boşanma durumunda mal paylaşımı yapılırken hak kaybı yaşanma olasılığı oldukça fazladır ve bireylerin yasal haklarını bilmemeleri onların hak kaybı yaşamalarına neden olacaktır.

Hakkında admin

2 yorum

  1. merhabalar
    ben engelli emekliye uç yıldır 20 ay önce evlilik yaptım eşim beni istemiyor.evi terk etti.anlaşmalı bosan diyor.bende anlaşmalı boşanmak istemiyorum.3ay önce engelli araç aldım kredi borcunu emekli maasimla odemekteyim iki taksidini odedim henüz.eşimin hiç parası geçmedi.bosanmada benden mal yarısini alabilirmi? katkısı olmadığını beyanda ederim.belgelerim var.
    tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top