Son Dakika
Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davası açarak mutsuz olduğu evliliğini yasal zeminde noktalamak isteyen kişilerin bu süreçte ihtiyaç duydukları evraklardan birisi de boşanma dilekçesi olmaktadır. Boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır diye merak eden kişiler açısından boşanma dilekçesi hazırlanması titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Boşanma davalarının reddine neden olan çoğu dava boşanma dilekçesi içerisinde yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Boşanma davası dilekçesi içerisinde bireylerin boşanma nedenini tam olarak ifade edememesi, boşanmanın mali sonuçlarında taleplerini eksik yada yanlış belirtmesi gibi pek çok unsur boşanma davasının reddine ve ya boşanma davası süresinin uzun olmasına neden olacaktır.

 

Boşanma davası nasıl hazırlanır diyen kişilerin, hazırlanacak boşanma dilekçesi içerisinde, boşanmayı getiren olayları ayrıntılı olarak anlatması ve boşanma nedenini hukuki bir temele dayandırması gerekmektedir. Boşanma nedenlerinın hukuki bir temele dayandırılmasından kasıt, Medeni Kanun içerisinde belirlenmiş olan boşanma nedenleri arasında yer alması anlamında olmaktadır.

 

Boşanma davası için öne sürülecek olan boşanma nedenleri ile ilgili olarak 4721 sayılı Medeni Kanun çerçevesinde boşanma nedenlerine bağlı kalınması boşanmanın gerçekleşmesi adına önemlidir. Diğer yandan boşanma dilekçesi içerisinde öne sürülecek olan boşanma nedenleri ayrıntılı bir şekilde açıklanarak, ispat edilmelidir. Öne sürülen boşanma nedenleri ispatlanmaması durumunda boşanma gerçekleşmeyecektir. O nedenle boşanma dilekçesi hazırlanırken uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almak önemlidir.

 

Boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır diyen kişilerin dikkat etmeleri gereken bir başka nokta ise boşanma dilekçesi içerisinde boşanmanın mali sonuçları olan nafaka, tazminat, mal paylaşımı gibi konularda taleplerini açık bir biçimde ifade etmiş olmalarıdır. Bu konularda taleplerin açıkça ifade edilmemesi boşanma sonrası hak kaybı yaşanmasına neden olabilmektedir.

 

Boşanma dilekçesi hazırlanırken boşanma avukatı ile görüşerek hukuki destek almak bireylerin gerek boşanma davası süresi gerekse de boşanma sonrası yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi adına bireylere mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top