Son Dakika
Boşanma Davasını Kim Açmalı?

Boşanma Davasını Kim Açmalı?

Boşanma Davasını Kim Açmalı?
2 votes, 4.50 avg. rating (87% score)

Boşanma süreci içerisinde bireyler, davayı kimin açacağı, davayı açmanın mı yoksa size boşanma davası açılmasının mı avantajlı bir durum olduğu gibi konuları sıklıkla merak etmektedirler. Belirtmemiz gerekir ki boşanma davasını kimin açtığının dava süreci içerisinde davacı mı davalı mı olunduğunun kişilere avantajı ya da dezavantajı bulunmamaktadır.

Kişiler sıklıkla, boşanma davasını önce ben mi açmalıyım, önce karşı tarafın boşanma davası açması bana avantaj sağlar mı, boşanma davasını ilk açan avantajlı mıdır, önce eşimin boşanma davası açmasını beklemeli miyim gibi sorular sorabilmektedirler.

Boşanma Davasını Kim Açmalı

Bireylerde şu şekilde bir kanı oluşabilir, boşanma davasını önce ben açarsam karşı tarafın davranışlarını öne sürerek haklı çıkarım. Fakat hukuki anlamda böyle Bir şey mümkün değildir. Davayı açan taraf öne sürdüğü boşanma nedenlerini ispatla yükümlüdür. Belirli deliller ile boşanma isteğinin dayandığı gerekçeleri ispat etmekle yükümlüdür davayı açan kişi. Buna karşın dava açılan birey de kendisini savunabileceği gibi evlilik içerisinde boşanmayı getiren olaylar ile ilgili olarak karşı dava açabilmektedir.

O nedenle boşanma davasını kimin açtığının bir önemi bulunmamaktadır. Boşanma sürecinde bireylerin yasal haklarının korunması adına boşanma avukatı ile görüşmeleri ve boşanma süreci içerisinde atılması gereken adımlar ile ilgili hukuki destek alması olası hak kayıplarını bertaraf edebilmektedir.
Boşanma davasını açma noktasında karşı tarafın bir hamlesini mi beklemeliyim yoksa ben mi boşanma davası açmalıyım diye merak eden kişiler açısından boşanma oldukça karmaşık bir yapıda olabilmektedir. Her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini barındırmaktadır. O halde her boşanma da içerisinde kendi dinamiklerini barındıracaktır. Boşanma davası açıp açmama, davayı kimin açması gerektiği, dava içerisinde öne sürülecek nedenlerin doğru belirlenmesi, karşı dava açılması opsiyonu gibi pek çok unsur ile ilgili olarak bireylerin tutacağı boşanma avukatı müvekkillerinin sorunsuz bir boşanma davası süreci geçirmelerini sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top