Son Dakika
Boşanma Davasını Açan Kişi Nafaka İsteyebilir Mi
Boşanma Davasını Açan Kişi Nafaka İsteyebilir Mi

Boşanma Davasını Açan Kişi Nafaka İsteyebilir Mi

Boşanma Davasını Açan Kişi Nafaka İsteyebilir Mi
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nafaka kavramı, boşanma davalarında hakim kararı ile eşlerden birisinin diğer eşe aylık olarak yaptığı ödeme olarak nitelendirilir. Boşanma davaları sonunda alınacak olan 2 farklı nafaka türü bulunur. Boşanma davasını açan nafaka isteyebilir mi sorusunun yanıtı olarak alınabilecek ilk nafaka türü yoksulluk nafakası ikincisi ise iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) olmaktadır.

 

Boşanma Davasını Açan Kişi Yoksulluk Nafakası İsteyebilir mi?

Yoksulluk nafakası, evlilik içerisinde belirli bir hayat standardına sahip olan kişinin boşanma sonrasında yaşayacağı maddi sorunların bir nebze telafisi anlamına gelir. Yoksulluk nafakası alınabilmesinin belirli şartları vardır. Buna göre boşanmayı getiren olaylar içerisinde eşinden daha az kusura sahip olan ya da kusursuz olan kişi nafaka talep edebilir. Boşanma davasını açan nafaka isteyebilir mi diye merak eden kişiler ile ilgili olarak boşanmayı getiren olaylar, yani boşanmanın hukuki sebepleri üzerinde eşinden daha kusurlu olan kişi yoksulluk nafakası alamamaktadır. Bu durumu örnek ile açıklamak gerekirse aldatma nedeniyle boşanma davalarında aldatan eş, aldatmanın ispatı ile birlikte boşanmayı getiren olaylar üzerinde diğer eşe göre daha fazla kusura sahiptir. Bu durumda aldatan eş nafaka talebinde bulunamaz.

 Boşanma Davasını Açan Kişi Nafaka Alabilir Mi

Her ne kadar boşanmayı getiren olaylarda daha az kusura sahip olunması gerekse de kimi zaman boşanma davalarında eşler eşit kusura sahip olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hakim boşanma nedeniyle hayatını idame ettiremeyecek olan eşe nafaka bağlayabilmektedir. Boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek eşin temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için hakim karşı tarafın da ödeme gücünü göz önüne alarak belirli bir nafakaya hükmedebilir.

 

çocuk bakım nafakası isteyebilir miyim

çocuk bakım nafakası isteyebilir miyim

Boşanma Davasını Açan Kişi İştirak Nafakası İsteyebilir Mi?

İştirak nafakası yani diğer adıyla çocuk bakım nafakası çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla velayeti alan kişiye verilmektedir. Burada amaç çocuğun ihtiyaçları olduğundan dolayı eşin ihtiyaçları karşılanmaz. Çocuğun ihtiyaçları içerisinde eğitim masrafları, gıda masrafları, giyim masrafları gibi masraflar yer alır. Boşanma davasında kusur oranına bakılmaksızın velayeti alan kişi iştirak nafakası talebinde bulunabilmektedir.

 

Boşanma davası açan kişi nafaka isteyebilir mi diye merak eden kişilerin gerek iştirak nafakası gerekse de yoksulluk nafakası olsun hukuki prosedürleri doğru bir şekilde yerine getirmelidir. Özellikle yoksulluk nafakası almak isteyen kişilerin boşanma davasında eşinden daha kusurlu olmaması için etkili bir savunma yaparak boşanma nedenini ispat etmesi önemli bir husustur. Bu nedenle boşanma davası açacak kişilere yasal haklarını koruyabilmeleri adına uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top