Son Dakika
Boşanma Davasında Tazminat Neye Göre Belirlenir?

Boşanma Davasında Tazminat Neye Göre Belirlenir?

Boşanma Davasında Tazminat Neye Göre Belirlenir?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davası neticesinde alınacak olan boşanma kararı eşler açısından mali sonuçlar doğuracaktır.  Boşanma neticesinde doğacak olan mali sonuçlar arasında maddi tazminat ve manevi tazminat da bulunmaktadır.

Peki eşlerin talebi doğrultusunda boşanma davasında tazminat neye göre belirlenir?

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde yer alan boşanma ile ilgili hükümlerden 174. maddenin 1. Fıkrasına göre bireylerin mevcut veya beklenen bir menfaati, boşanma neticesinde zarar gören daha az kusurlu kişi veya kusursuz kişi boşanma davası içerisinde maddi tazminat talebinde bulunabilmektedir. Aynı 174. Maddenin 2. Fıkrasına göre ise boşanmayı ortaya çıkaran durumlardan ötürü kişilik hakları saldırıya uğramış olan birey, kusurlu olan kişiden manevi tazminat talebinde bulunabilmektedir.

Eski Medeni Kanuna göre maddi tazminat talebinde bulunulması için tazminat talebinde bulunacak kişinin kusursuz olması beklenmekteydi. Yeni 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre ise maddi tazminat talebinde bulunmak için kusursuz olma şartı esnetilerek kusursuz ve ya az kusurlu olma şartı getirilmiştir. Bir diğer ifade ile boşanma davası içerisinde boşanmadan dolayı menfaat kaybına uğrayacak kişinin maddi tazminat talebinde bulunması için tazminat talep edilecek kişide daha az kusurlu olması yeterlidir.

Evlilik içerisinde bireyler arasında olması gereken manevi dengenin bozulması ve bu durumdan kişilik hakları saldırıya uğrayan taraf boşanma davası içerisinde manevi tazminat talebinde bulunabilir. Manevi tazminat talebine bulunabilmek için de bireylerin belirli şartları yerine getirmiş olması gerekir. Öncelikle manevi tazminat talebinde bulunacak kişi boşanmaya konu olan durumlar açısından daha az kusurlu olmak zorundadır. Tazminat istenen kişinin tazminat isteyen kişiden daha fazla kusurlu olması gerekmektedir. Manevi tazminat alabilmek için kişilik haklarının zarar görmüş olması gerekmektedir. Nedensellik bağının olması gerekmektedir. Söz konusu manevi tazminatın talep edilebilmesi için hukuka aykırılık unsuru aranmaktadır. Manevi tazminat ile ilgili olarak yine eski Medeni Kanun içerisinde manevi tazminat talebinde bulunan kişinin kusursuz olması şartı aranırken, 4721 sayılı Medeni Kanun içerisinde tazminat talep edilecek kişinin kusurlu olması yeterli bulunmaktadır.

Boşanma davasında tazminat neye göre belirlenir diyen kişiler açısından boşanma davası içerisinde tazminat talep etmek ve tazminat almaya hak kazanmak, davayı ortaya çıkaran olaylarda kusurlu, kusursuz ve ya az kusurlu olmak belirleyicidir. Bireylerin kusur dereceleri ve yaşanan menfaat kayıplarının büyüklüğüne göre de maddi ve manevi tazminat miktarı belirlenmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba…
    4 yillik evliyim 1 bucuk yasinda kizim var. Esimle hic bir konuda anlasamiyoruz ve gercekten psikolojimi iyice bozuyo artik birlikteligimiz. Erkeklik gorevlerini hic bi sekilde yerine getirmiyo evine erken gelmiyo calisiyorum diyo kizina zaman ayirmiyo ama arkadaslarina zaman ayiriyo. Bu sekilde maddi manevi tazminat alabilirmiyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top