Son Dakika
Boşanma Davasında Ortak Mallara Tedbir Konulması

Boşanma Davasında Ortak Mallara Tedbir Konulması

Boşanma Davasında Ortak Mallara Tedbir Konulması
1 vote, 3.00 avg. rating (71% score)

Boşanmada mal paylaşımı eşler arasında büyük problemlerin çıkmasına vesile olan nedenlerin başında gelmektedir. Eşlerin bu hususta bir uzlaşma metni meydana getirememeleri boşanmaların uzamasına sebep olabilmektedir. Bu da mal paylaşımı konusunda ek davaların açılmasına neden olmaktadır. Eşlerin bağlı oldukları mal rejimine bakılarak, sahip olunan malların eşler arasında adaletli bir şekilde paylaştırılması sağlanmaktadır. İnce bir hukuk bilgisinin olmasını gerektiren mal rejimleri kanunu, boşanma avukatı danışmanlığı sayesinde kişiler için sorun olmaktan çıkmaktadır.
Boşanmada mal paylaşımı esasına eski medeni kanunda kadının aleyhinde bir düzenleme yer edinirken, yeni çıkarılan 4721 Türk Medeni Kanunu, kadına büyük hak tanımıştır. Yeni medeni yasa gereği çalışmayan kadın evlilik süreci içerisinde edinilen mallara karşı hak sahibi edilmiştir. Eski kanunda evinde çocuklara bakan, yemek yapan kadının, edinilen mallara karşı hiçbir hakkı yoktu. Yeni yasa bu olumsuz durumu kendi içerisinde düzenlemiş, kadınlara mal hakkı vermiştir. Boşanma avukatı aracılığıyla bu hakkın talep edilmesi, kişilerin sahip olduğu mal rejimi çerçevesinde gerçekleşir.
Eğer kişiler 4721 sayılı medeni kanunla gelen mal rejimlerinden paylaşmalı mal ayrılığı rejimi, mal ortaklığı rejimi, mal ayrılığı rejimlerine özel olarak tabi olmamışlarsa, edinilmiş mallara katılma rejimine tabi durumda olmaktadırlar. Boşanma davası sırasında hakim mal rejimlerinden hangisine tabi olduğunuza bakarak, malların paylaşımı konusunda kararlar verir. Eğer dediğimiz gibi özel bir rejim kendinize seçmediyseniz, edinilmiş mal rejimine tabi olarak, mallarınız bölüşülmektedir. Boşanma davası esnasında eş, kendisine ait kişisel eşyaları almaya hak kazanır. Kişisel eşya tanımına girenler ise, eşlerden yalnız bir kişinin kullandığı eşyalar olarak tanımlama yapabiliriz.
Edinilmiş mal rejimi kanunda, çalışmanın karşılığı olan mallar, sosyal yardım veya kuruluşlarının verdiği mallar, tazminatlar, kişisel malların gelirleri edinilmiş mal olarak sayılmıştır. Medeni kanun, malların eşlerden hangisine ait olduğu tespit edilmediği takdirde, o mal, paylaşımlı mülkiyet sayılmaktadır. Boşanma esnasında, uyuşmazlıktan dolayı malların paylaşımında haksızlık yapılabileceğini düşünen eş, ortak mallara tedbir konulması talebinde bulunabilir. Bu durumda, mallara hukuk muhakemeleri kanununda yer alan 389. Maddeye dayanarak, tedbir konur.
Mal paylaşımında mevcut durumda bir değişikliğin meydana gelebileceği, dolayısıyla hakkın elde edilmesinin zorlaşacağı, imkansız hale geleceği, zaman aşımından dolayı sorunlar meydana geleceği, ciddi zararların doğacağı, gibi kriterler, ortak mallara tedbir konulması için yeterli olmaktadır. Uyuşmazlıktan dolayı hakkın elde edilemeyeceği ana kriteri, mallar üzerinde tedbir kararının alınmasını sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Yoruma kapalı.

Scroll To Top